משפחה

נבגי חיידקי Clostridium difficile עמידים לטיפולי דקונטמינציה שונים בבתי חולים (Appl Environ Microbiol)

נבגי Clostridium difficile (CD) מצליחים לשרוד על מגוון רחב של משטחים, כולל משטחים בבתי חולים וחלוקי רופאים, גם לאחר הליכי דקונטמינציה הולמים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Applied and Environmental Microbiology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי CD הינו הגורם המוביל לשלשולים על-רקע טיפול אנטיביוטי ברחבי העולם. בתנאים מסוימים, החיידק מייצר נבגים עמידים מאוד, היכולים לשרוד טיפולים רבים המכוונים כנגדם.

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את היכולת של הנבגים לשרוד על משטחים קליניים ואת התגובה שלהם לטיפול דקונטמינציה, כולל תכשירי Sodium Dichloroisocyanurate בריכוז של 1,000 ppm. במטרה להבין אם משטחים אלו תורמים להעברה הנוזוקמיאלית של הנבגים, הם חשפו חלוקי חדר ניתוח, מתכת אל-חלד בבתי חולים ורצפת ויניל למיליון נבגים של CD.

לאחר טיפול דקונטמינציה מומלץ, נבגי CD נמצאו על חלוקי חדר-ניתוח, כמו גם על מתכת אל-חלד ורצפת ויניל. נבגי החיידקים הצליחו לגדול לאחר הטיפולים, הוכחה לכך שהנבגים הופכים עמידים ויש מקום לשקול טיפולי דקונטמינציה חדשים ואמצעי היגיינה נוספים.

הממצאים העידו כי הנבגים הצליחו לעבור ולהידבק לחלוקים לאחר שנחשפו לחומרי החיטוי, כאשר העברת הנבגים התרחשה במהירות. החוקרים מצאו כי נבגי CD הצליחו לשרוד, להידבק ולעבור מנקודה לנקודה גם לאחר חשיפה לפרק זמן הולם ובריכוז מומלץ לחומרי חיטוי.

לממצאים אלו השלכות על פרוצדורות בקרת זיהומים, כאשר נראה כי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם נבגי CD כוללת ככל הנראה משלב אמצעי מניעה.

החוקרים כותבים כי תוצאות המחקר עשויות לסייע בניסוח ההנחיות בעתיד לבקרת זיהומים, אשר עשויות להיות תקפות לבתי חולים בכל העולם.

Appl Environ Microbiol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לעיין בתחקיר בנושא עמידות לאנטיביוטיקה שערכנו במסגרת האתר.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים