משפחה

שלוש קטגוריות מחלות אחראיות למרבית הנזקים משנית לטעויות באבחנה (Diagnosis)

טעויות באבחנה הן נפוצות, לעיתים עלולות להוביל לתוצאות הרסניות וכרוכות בעלויות גבוהה לחברה ולפרט. מרבית הנזקים על-רקע טעויות באבחנה נובעים משלוש קטגוריות של מחלות, כולל מחלות כלי דם, מחלות זיהומיות ומחלות ממאירות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diagnosis. מהממצאים עולה כי יחדיו, אלו היו אחראיים לכ-75% מהנזקים החמורים של טעויות באבחנה.

החוקרים זיהו 11,592 מקרים של טעויות רפואיות ממאגר Comparative Benchmarking System של חברת Controlled Risk Insurance Company בשנים 2006-2015. המקרים היוו 28.5% מכלל תביעות רשלנות בארצות הברית ו-7,379 מהן הובילו למוגבלות חמורה או תמותה.

מהנתונים עלה כי 11,592 המקרים של טעויות באבחנה היוו 21% מכלל התביעות, 28% מהתביעות הכירורגיות ו-23% מתביעות רפואיות. שלוש הקטגוריות המובילות (מחלות כלי דם, מחלות זיהומיות ומחלות ממאירות) היו אחראיות ל-61.7% מכלל התביעות בנושא טעות באבחנה ול-67.3% מכלל התשלומים בשל טעויות באבחנה.

בכל אחת משלוש הקטגוריות הללו זיהו החוקרים חמש מחלות ספציפיות אשר יחדיו היו אחראיות ללמעלה מ-50% מהנזקים החמורים. בקטגוריית מחלות כלי דם אלו היו אירועים מוחיים, תרומבואמבוליזם ורידי ועורקי, אוטם שריר הלב ומפרצת ודיסקציה של אבי העורקים. בקטגוריית מחלות זיהומיות מדובר היה באלח-דם, דלקת ריאות, דלקת קרום המוח/רקמת המוח ואבצס בעמוד השדרה. סוגי המחלות הממאירות שנקשרו בשכיחות הגבוהה ביותר עם אבחנה שגויה כללו סרטן ריאות, סרטן מעי גס ורקטום, סרטן שד, מלנומה וסרטן ערמונית.

טעויות באבחנה היו אחראיות ל-34% מכלל הטעויות הרפואיות אשר הוביל לנזק חמור; 64% מטעויות אלו הובילו למוות או מוגבלות קבועה. הטעויות היו אחראיות ל-28% מכלל התשלומים בשל תביעות רשלנות רפואית (חציון תשלום של 766,000 דולרים לכל מקרה חמור מאוד).

יתרה מזאת, לפי ההערכות, תביעות אלו היו רק חלק קטן מכלל התביעות הרפואיות ולכן תוצאות המחקר ככל הנראה רק מגרדות את פני השטח. בעבר החוקרים העריכו כי העלות הכוללת לחברה עולה על 100 מיליארד דולרים בשנה.

החוקרים כותבים כי הנתונים הללו מהווים סדרה ראשונה של נתונים ממחקר בן שלושה חלקים להערכת הנטל השנתי הכולל של נזקי טעויות באבחנה בארצות הברית. בהמשך הם מתכננים לפרסם נתונים אודות שיעורי טעויות באבחנה במחלות המובילות ולאחר מכן ידווחו על ההשפעה של טעויות אלו ברמת האוכלוסייה.

Diagnosis. Published online July 11, 2019

לידיעה במדסקייפ

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לעיין בתחקיר בנושא אבחנות שגויות שערכנו במסגרת האתר.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים