משפחה

טיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס מפחית מוגבלות משנית למיגרנה (מתוך הכנס השנתי מטעם AHS)

טיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס המותאם למיגרנה עשוי להביא לשיפור במוגבלות על-רקע מיגרנה, אך אינו מפחית את תדירות או עוצמת כאב הראש, כך עולה מנתונים חדשים ממחקר פיילוט בשלב 2b, אשר הוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Headache Society.

מדגם המחקר כלל 60 מבוגרים עם מיגרנה. המשתתפים חולקו באקראי להשלמת שמונה

שבועות של טיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס כנגד מיגרנה (31 משתתפים) או לקבוצת טיפול סטנדרטי (29 משתתפים). החולים השלימו יומן לאורך 30 ימים בתחילת הדרך וחוו לפחות שישה ימים עם כאבי ראש בכל חודש.

התוצאים העיקריים כללו כל שינוי במדד HDI (Henry Ford Disability) ו-MIDAS (Migraine Disability Assessment). תוצאי סיום משניים כללו כל שינוי במספר הימים בחודש עם כאבי ראש או בעצימות הממוצעת של הכאב חודש לאחר תום הטיפול.

בקבוצת ההתערבות תועדה ירידה גדולה יותר ב-15 נקודות בסולם HDI, בהשוואה לקבוצת הטיפול הסטנדרטית. מדד MIDAS גם ירד בהיקף גדול יותר בקבוצת ההתערבות, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית (p=0.027).

בשתי הקבוצות, שיעור החולים עם מוגבלות חמורה, כפי שנקבע לפי מדד MIDAS, ירד ב-22% מתחילת המחקר עד לאחר ארבעה חודשים.

החוקרים חילקו את המשתתפים במחקר לכאלו עם מיגרנה אפיזודית או מיגרנה כרונית (לפחות 15 ימים עם כאבי ראש בחודש). באופן מפתיע, מדדי MIDAS ירדו משמעותית בקבוצת ההתערבות, אך רק בקבוצת החולים עם מיגרנה אפיזודית. עוד נרשמה ירידה משמעותית במדדי מוגבלות על-רקע מיגרנה בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הטיפול הסטנדרטי.

במסגרת המחקר הושלמו גם ראיונות בתום המחקר בתת-קבוצה של 21 משתתפים; 18 מהם קבעו כי ימליצו על טיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס לאחרים. המומחים ציינו כי מאחר ולא נרשמה ירידה בתדירות או בעצימות כאבי ראש, הם לא ימליצו על גישת טיפול זו להתוויות אחרות.

במהלך המחקר תועדו שני אירועים חריגים על-רקע הטיפול הקוגניטיבי. שני משתתפים דיווחו על זיכרון עמום של אירוע טראומטי. שניהם המשיכו במחקר והיו שבעי רצון בתום המחקר. עם זאת, המומחים מציעים להזהיר מטופלים עם היסטוריה של טראומה אודות אפשרות זו.

מתוך הכנס השנתי מטעם AHS

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים