משפחה

מודל חדש על-בסיס הערכת סיכון דינאמית משפר חיזוי תוצאות טיפול במחלות ממאירות (Cell)

מודל חדש מעולם הספורט, המבוסס על הערכת סיכון דינאמית ומשלב מספר גורמי סיכון לחיזוי תוצאות חולי סרטן עשוי לסייע בניבוי הסיכון להתקדמות טוב יותר מהשיטות המקובלות כיום, כך מדווחים חוקרים מקליפורניה במאמר שפורסם במהלך חודש יולי בכתב העת Cell.

החוקרים שילבו מספר גורמי סיכון פרטניים לתוך מודל יחיד, לצד הסבירויות הנלוות ופיתחו מודל CIRI (Continuous Individualized Risk Index), אשר לאחר מכן נבחן בשלושה סוגי סרטן. הם השתמשו בשתי גישות להערכת הסיכון: (1) גישה מבוססת Bayesian Framework להערכת הסבירות של תוצא קליני בנקודת זמן מסוימת; (2) סיכויי הישרדות פרטניים לאורך זמן על-בסיס מודל Cox Proportional Hazard Modeling.

תחילה, החוקרים התמקדו בחולים עם לימפומה מסוג DLBCL (Diffuse Large B Cell Lymphoma) והצליחו להביא לשיפור משמעותי ביכולת חיזוי הישרדות ללא-אירועים לאחר 24 חודשים, בהשוואה לכל גורם לבדו, כולל מדד מבוסס לחיזוי הסיכון.

הצוות בחן את המודל גם בחולים עם CLL (Chronic Lymphocytic Leukemia) ומצאו כי גם באוכלוסיית חולים זו המודל הביא לשיפור חיזוי הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת. יתרה מזאת, באוכלוסיה זו המודל זיהה את החולים עם הסיכויים הטובים ביותר להגיב לטיפול פרטני.

תוצאות דומות תועדו כאשר החוקרים בחנו את הנתונים במדגם נשים עם סרטן שד, כאשר המודל הוביל לחיזוי טוב יותר מגישות אחרות לניבוי הישרדות ללא-הישנות מרוחקת לאחר 12, 24, 36, 48 ו-60 חודשים. המודל גם הצליח לסווג את המטופלות לקבוצות סיכון שונות לפי הסיכון להישרדות ללא הישנות מרוחקת בנקודות זמן שונות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי הערכה דינאמית של הסיכון מובילה ליצירת מודל סיכון פרטני ולתוצאות טובות יותר מהשיטות המסורתיות לחיזוי תוצאות טיפול כנגד מחלות ממאירות. באופן זה, מודל זה עשוי לשמש לקבלת החלטות למתן טיפול מותאם אישית.

Cell. Published online July 4, 2019.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים