משפחה

הבדלים מגדריים בסיכון למחלות לב וכלי דם ותמותה על-רקע סוכרת (BMJ Open)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת The BMJ Open עולה כי בנשים עם סוכרת סיכון גבוה יותר משמעותית למחלת לב כלילית, אירועים מוחיים, תמותה לבבית ותמותה מכל-סיבה, בהשוואה לגברים עם סוכרת.

החוקרים השלימו מטה-אנליזה כמותית במטרה לספק הערכה של הבדלים מגדריים בהשפעה של סוכרת על תוצאים קרדיווסקולאריים מג’וריים ותמותה מכל-סיבה, ללא תלות בסוג סוכרת. הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Embase ו-Cochrane Library לזיהוי מחקרים שפורסמו עד אפריל 2018.

הסקירה כללה 30 מחקרי עוקבה פרוספקטיביים שדיווחו על נתונים אודות למעלה מ-1.1 מיליון משתתפים. מהניתוח הסטטיסטי עלה כי בהשוואה לגברים, בנשים תועד סיכון מוגבר למחלת לב כלילית (יחס סיכון יחסי של 1.52, p<0.001), אירועים מוחיים (יחס סיכון יחסי של 1.23, p=0.001), תמותה לבבית (יחס סיכון יחסי של 1.49, p=0.009) ותמותה מכל-סיבה (יחס סיכון יחסי של 1.51, p<0.001).

עוד עולה מהנתונים כי ההבדלים המגדריים בתוצאים שנבחנו בין מטופלים עם סוכרת ואלו ללא-סוכרת השתנו לאחר ריבוד המחקרים על-פי שנת הפרסום, מדינה, גודל המדגם, הערכת סוכרת, משך המעקב, תקנון לגורמי סיכון חשובים למחלות לב וכלי דם ואיכות המחקר.

ממצאי המחקר מעידים כי בנשים עם סוכרת סיכון גבוה יותר למחלת לב כלילית, אירועים מוחיים, תמותה לבבית ותמותה מכל-סיבה, בהשוואה לגברים עם סוכרת. יתרה מזאת, ההבדלים המגדריים האמיתיים בקשר בין סוכרת ותוצאים קרדיווסקולאריים מג’וריים היה שונה בין מחקרים והתבסס על מספר מאפיינים של המחקר או מדגם החולים.

BMJ Open 2019

הערת מערכת:

בקרוב יתקיים הכנס השישי של “לב האישה” העוסק בסוגיות הייחודיות של תחלואה קרדיווסקולרית בנשים. ניתן לעיין כאן בראיון שקיימנו עם ד”ר אביטל פורטר שבו הציגה הנושאים המרכזיים שיועלו בכנס.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים