משפחה

כאבי שרירים על-רקע טיפול בסטטינים אינם מלווים בפגיעה ביכולת אימון אירובי או כוח השרירים (Med Sci Sports Exerc)

בקרב חולים המטופלים בסטטינים וסובלים מכאבי שרירים לא תועדה ירידה ביכולת האירובית או בכוח השרירים, בהשוואה למטופלים בסטטינים שאינם סובלים מכאבי שרירים או בהשוואה לביקורות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Medicine and Science in Sports and Exercise.

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון אם כאבי שרירים על-רקע סטטינים מלווים בירידה ביכולת אירובית, כולל חמצון שומן, כמו גם פגיעה בכוח השרירים. לצורך כך, הם השלימו סקר מבוסס-אוכלוסיה להערכת שיעורי הימצאות כאבי שרירים על-רקע סטטינים באוכלוסיה הדנית. בנוסף, מחקר חתך כלל מטופלים בסטטינים למטרת מניעה ראשונית, עם כאבי שרירים (25 חולים) או ללא כאבי שרירים (37 חולים), כמו גם קבוצת ביקורת של משתתפים שלא נטלה סטטינים (20 משתתפים), אשר השלימו אימון אירובי ומבחנים להערכת כוח השרירים.

שיעורי התגובה לסקר עמדו על 51% ומהנתונים עלה כי שיעורי הימצאות כאבי שרירים על-רקע סטטינים עמדו על 19% בקרב המשיבים שנטלו סטטינים. לא תועדו הבדלים בין קבוצות המחקר ביכולת האירובית או בחמצון שומן מקסימאלי. מדידות הכוח היו דומות בשלוש הקבוצות, כולל קצב התפתחות הכוח וכוח בעת יישור רגליים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב מטופלים בסטטינים אשר פיתחו כאבי שרירים לא תועדה ירידה ביכולת האירובית או בכוח השרירים, בהשוואה למטופלים שלא פיתחו סטטינים או בהשוואה לביקורות שלא נטלו סטטינים.

Med Sci Sports Exerc. 2019;51(7):1429-1437

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים