משפחה

טיפול לייזר פחמן דו-חמצני עשוי לשפר בריאות נרתיק לאחר מנופאוזה (Menopause)

טיפול לייזר פחמן דו-חמצני פרקציונלי (Fractional CO2 Laser Therapy) נמצא יעיל יותר ממתן תוך-נרתיקי של Promestriene או חומר סיכה נרתיקי לשיפור בריאות הנרתיק בנשים עם תסמינים בדרכי המין והשתן על-רקע מנופאוזה, כך מדווחים חוקרים מברזיל במאמר חדש שפורסם בכתב העת Menopause.

החוקרים ערכו השוואה בין טיפולי לייזר פחמן דו-חמצני (שלושה מחזורי טיפול במרווחים של 30 ימים), קרם נרתיקי שכלל Estrogen Promestriene (מתן שלוש פעמים בשבוע) וחומר סיכה נרתיקי מבוסס-מים (שימוש בעת מגע מיני). מדגם המחקר כלל 72 נשים עם תסמינים בדרכי המין והשתן על-רקע מנופאוזה.

לאחר 14 שבועות תועד שיפור במדד VHI (Vaginal Health Index) בהיקף גדול יותר משמעותית בקבוצת הטיפול בלייזר, בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות, כמו גם כל אחד ממרכיבי מדד VHI (אלסטיות, נפח נוזל, מדד חומציות, לחות ושלמות האפיתל).

לאחר הטיפול תועד גם שיפור כולל בהבשלת הנרתיק שהיה גדול יותר משמעותית בקבוצת הטיפול בלייזר, בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות.

למרות שתועדו שיפורים מסוימים במדד FSFI (Female Sexual Function Index), אלו לא היו מובהקים סטטיסטית ולא היו שונים משמעותית בין קבוצות הטיפול.

ממצאים אלו מעידים כי בנשים המעדיפות טיפול מעשי ונוח יותר, כמו גם אלו עם התוויות-נגד לטיפול הורמונאלי, טיפול לייזר עשוי לספק תוצאות טובות. אעפ”י כן דרושים מחקרים אקראיים נוספים עם מעקב ארוך יותר.

Menopause 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים