משפחה

משלב Liraglutide עם מטפורמין עשוי לשפר פרופיל שומנים ולהפחית סמני דלקת בחולים עם מחלת עורקים כלילית וסוכרת חדשה תחת טיפול בסטטינים (Atherosclerosis)

בחולים עם מחלת עורקים כלילית ואבחנה חדשה של סוכרת מסוג 2 תחת טיפול יציב בסטטינים, משלב Liraglutide (ויקטוזה) עם מטפורמין עשוי להביא לשיפור בפרופיל השומנים האתרוגני וברמות C-Reactive Protein (CRP), כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Atherosclerosis.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טרשת עורקים במטופלים הסובלים מהשמנה וסוכרת מסוג 2 מלווה בדלקת בדרגה נמוכה בדיסליפידמיה, כאשר ישנם חלקיקים קטנים וצפופים בעלי פרופיל אתרוגני במיוחד. טיפול בויקטוזה מפחית אירועים קרדיווסקולאריים במנגנונים שאינם מובנים היטב. במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את ההשפעה של ויקטוזה עם מטפורמין על תהליכי דלקת ופרופיל השומנים בחולים עם מחלת עורקים כלילית יציבה ואבחנה חדשה של סוכרת מסוג 2.

החוקרים השלימו מחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל 12 שבועות טיפול בפלסבו/מטפורמין ו/או ויקטוזה/מטפורמין, לאחריהם שבועיים הפוגה ו-12 שבועות של הטיפול הנגדי. במסגרת המחקר הופרדו חלקיקי ליפו פרוטאינים באמצעות אולטרה-צנטריפוגה וחלקיקי LDL סווגו לחמש פרקציות בטווח 226-270 Å, כאשר גודל חלקיקים של 255 Å ומטה הוגדר כדפוס אתרוגני. עוד בחנו החוקרים את רמות CRP ו-TNF-α בדם.

מהנתונים עולה כי 28 מבין 41 חולים שנכללו במחקר השלימו את כל ביקורי המחקר. ניתוח לפי כוונה לטפל כלל את כל החולים, פרט לאחד. החוקרים מדווחים כי הטיפול בויקטוזה לא השפיע על תתי-פרקציות של שומנים או סמני דלקת. משלב ויקטוזה עם מטפורמין הפחית את כלל פרקציות חלקיקי LDL, בעיקר בעקבות הפחתת הפרקציה האתרוגנית ביותר (LDL5), והפחית את רמות CRP, אך לא את ריכוזי TNF-α.

החוקרים מדווחים כי במהלך ההפוגה בת השבועיים בין הטיפולים, חלה עליה חוזרת משמעותית בריכוזי LDL5, לפחות בניתוח לפי-פרוטוקול של תת הקבוצה של החולים שהחלו טיפול בויקטוזה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם מחלת עורקים כלילית ואבחנה חדשה של סוכרת מסוג 2, תחת טיפול יציב בסטטינים, משלב ויקטוזה עם מטפורמין עשוי להביא לשיפור פרופיל השומנים האתרוגני ולהביא להפחתת רמות CRP.

Atherosclerosis. 2019 Jul 5;288:60-66

לידיעה ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים