משפחה

חום קיצוני מלווה בסיכון מוגבר לאשפוזים ותמותה של חולים עם מחלת כליות בשלב סופני (JAMA Network Open)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי גם יום אחד של חום קיצוני מלווה בסיכון מוגבר לאשפוז או תמותה באותו יום בחולים עם מחלת כליות בשלב סופני.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שינויי מזג האוויר הינם גורם סיכון ידוע למגוון מצבים, אך לא ניתנה תשומת לב רבה לחשיבות הספציפית של חשיפה לטמפרטורות חום קיצוניות באוכלוסיות פגיעות, דוגמת חולים עם מחלת כליות בשלב סופני.

החוקרים התבססו על נתונים מרשומות רפואיות ממוחשבות אודות 7,445 חולים עם מחלת כליות בשלב סופני, אשר השלימו טיפולי המודיאליזה באחד משלושה מרכזים בבוסטון, פילדלפיה וניו-יורק, בין השנים 2001-2012.

אירועי חום קיצוני הוגדרו בנוכחות ימים בהם החום ביום קלנדרי ובאתר מסוים עלה על אחוזון 95, על-בסיס הנתונים המטאורולוגיים ההיסטוריים.

אירועי חום קיצוניים לוו בעליה של 27% בסיכון לאשפוזים בבית החולים באותו יום ועליה של 31% בסיכון לתמותה באותו יום בקרב חולים עם מחלת כליות בשלב סופני.

בנוכחות מחלות רקע נוספות חלה עליה גדולה עוד יותר בסיכון לתמותה באותו יום. באופן ספציפי, בנוכחות מחלת כליות בשלב סופני עם סוכרת נרשמה עליה של 83% בסיכון לתמותה, בעוד שמשלב מחלת כליות בשלב סופני עם מחלת ריאות חסימתית כרונית לוותה בעליה של 60% ושילוב מחלת כליות סופנית עם אי-ספיקת לב לוותה בעליה לוותה בעליה של 55% בסיכון לתמותה באותו יום.

באופן כללי, ההשפעות היו בולטות יותר בשחורים לא-היספאנים ובלבנים. לא תועדה השפעה עקבית באוכלוסיות אסייאתיות או היספאניות.

מומחים בתחום טוענים כי הממצאים אינם מפתיעים מאחר וההשפעה של חום על מחלות אחרות מוכרת היטב. עם זאת, היקף ההשפעה של חשיפה לאירועי חום קיצוני על תמותה ואשפוזים של חולי דיאליזה לא היה צפוי.

JAMA Network Open. Published online August 9, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים