משפחה

האם פגות עשויה להשפיע על הסיכוי לפתח קשרים רומנטיים ולהקים משפחה בעתיד? (JAMA Network Open)

פג

בקרב מבוגרים שנולדו במשקל נמוך או פגים קיים סיכוי נמוך יותר לפתח מערכת יחסים רומנטית או מינית, או להפוך להורים, בהשוואה לאלו שנולדו במועד, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

להערכת ההיבטים הרומנטיים של לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך בשלב מאוחר יותר בחיים, החוקרים בחנו את הנתונים מ-21 מחקרים קודמים להשוואת התוצאות החברתיות בבגרות בקרב יילודים פגיעים אלו, בהשוואה ליילודים שנולדו במועד.

מהנתונים אודות למעלה מ-4 מיליון נבדקים עולה כי בהשוואה למבוגרים שנולדו במועד, בקרב אלו שנולדו פגים או במשקל לידה נמוך תועד סיכוי נמוך ב-57% לקיים מגע מיני, סיכוי נמוך ב-28%  לקחת חלק במערכת יחסים רומנטית וסיכוי נמוך ב-23% להפוך להורים.

ההשפעה השלילית של פגות או משקל לידה נמוך הייתה דומה בקרב גברים ונשים ובקרב מבוגרים בכל הגילאים.

עם זאת, ההשפעות השליליות היו בולטות יותר ככל שהלידה הייתה בשבוע מוקדם יותר של ההיריון וככל שמשקל הלידה היה נמוך יותר. במקרים של פגות קיצונית (לידה לפני 28 שבועות היריון) נרשמה ירידה של 67% בסיכוי למערכת יחסים רומנטית וסיכוי נמוך ב-69% להפוך להורים בבגרות, בהשוואה לאלו שנולדו במועד. במקרים של לידה לאחר 28-31 שבועות היריון נרשם סיכוי נמוך ב-33% לקחת חלק במערכת יחסים רומנטית וסיכוי נמוך ב-21% להפוך להורים, בהשוואה לאלו שנולדו במועד.

מנגד, במקרים של פגות מאוחרת (לידה לאחר 32-36 שבועות הריון) נרשמה ירידה של 21% בסיכון למעורבות במערכת יחסים רומנטית או להורות, בהשוואה לפגים שנולדו במועד.

החוקרים מציינים כי הם לא הצליחו לקבוע את ההשפעה של מוגבלות או בעיות רפואיות בקרב פגים ותינוקות בעלי משקל לידה נמוך על מערכות היחסים בבגרות. אעפ”י כן, מהנתונים עולה כי אף פעם לא מוקדם מדי להורים לפגים ולתינוקות במשקל לידה נמוך להתחיל לעזור לילדיהם לפתח כישורים חברתיים, סוגיה אשר עשויה להיות מאתגרת עבורם בגיל מבוגר יותר.

JAMA Network Open

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים