משפחה

חיסון כנגד פנאומוקוק בטוח ויעיל במבוגרים עם HIV יציבים תחת טיפול אנטי-רטרוויראלי (AIDS)

חיסון כנגד פנאומוקוק נמצא בטוח ויעיל בנשאי HIV יציבים תחת טיפול אנטי-רטרוויראלי, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת AIDS.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההנחיות הנוכחיות ממליצות על חיסון כנגד פנאומקוקו לנשאי HIV. עם זאת, אין נתונים רבים אודות תוצאות החיסון באוכלוסיה זו וכעת הם בחנו את הנתונים אודות 1,197 נשאי HIV-1 תחת טיפול אנטי-רטרוויראלי (גיל חציוני של 50 שנים), עם שלוש מדידות עוקבות של פחות מ-50 עותקי HIV-RNA למיליליטר לפני מתן חיסון PCV13, ולפחות שתי מדידות HIV-RNA לאחר החיסון.

בתחילת המחקר, ב-960 נבדקים (80.2%) תועד עומס נגיפי לא-מדיד וב-237 (19.8%) הייתה עדות לשארית נגיף בדם. חציון ספירת תאי CD4+ עמד על 705 תאים/מיקרוליטר וחציון יחס CD4+/CD8+ עמד על 0.82.

בהשוואה לחולים עם עדות לנגיף בדם בתחילת הדרך, אלו עם עומס נגיפי לא-מדיד היו מבוגרים יותר; עם שכיחות גבוהה יותר של נשים; זיהום HIV לאורך תקופה ממושכת יותר; טיפול אנטי-ויראלי ממושך יותר ודיכוי נגיפי ממושך יותר.

החוקרים מדווחים על ארבעה מקרים של כשל נגיפי (0.4%) בקרב אלו ללא עדות לנגיף בדם בתחילת המחקר ושמונה מקרים של כשל נגיפי (3.4%) באלו עם עדות לשארית נגיף בדם.

בדומה, שמונה מקרים של זיהום נגיפי (1.9%) לעומת 17 מקרים (7%) אירעו באלו ללא עדות לנגיף בדם, בהשוואה לאלו עם שארית נגיף בדם. מחצית ממקרי כשל נגיפי (6 מקרים) תועדו בתוך חודש אחד, שניים אירעו לאחר 1-3 חודשים וארבעה אירעו לאחר 3-6 חודשים; חמישה מקרים נקשרו עם היענות ירודה לטיפול אנטי-רטרוויראלי בחודשיים שקדמו להופעת הנגיף בדם ומקרה אחד נקשר עם שפעת.

שיעורי ההיארעות הכוללים של כשל נגיפי מאושר עמדו על 2.02 מקרים ל-100 שנות-מטופל  ללא שארית נגיף ועל 14.5 מקרים עם עדות לנגיף בדם. יתרה מזאת, חציון השינוי ברמות CD4 מתחילת המחקר עד לאחר שישה חודשים עמד על 10+ תאים/מיקרוליטר; חציון השינוי ביחס CD4/CD8 עמד על 0.02+.

לסיכום, הופעת נגיף בדם וכישלון נגיפי היו נדירים בחולים תחת דיכוי נגיפי יציב במהלך ששת החודשים הראשונים לאחר חיסון PCV13. בנוסף, מהממצאים עולה כי לא חלה ירידה ברמות CD4 וביחס CD4/CD8.

AIDS 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים