משפחה

נייר העמדה של משרד הבריאות הניו-זילנדי ממליץ לצוות הרפואי לתמוך במעשנים שאינם מצליחים להיגמל השוקלים שימוש בסיגריות אלקטרוניות כאמצעי לגמילה מוחלטת מעישון


כפי שדיווחנו לאחרונה הודיעו רשויות הבריאות בניו זילנד על שינוי או אפילו מהפך בגישתם לסיגריות אלקטרוניות . מהגישה שראתה בהן (בדומה לעמדת ה-WHO והרשויות בישראל) כמוצר טבק לכל דבר, כעת הרשויות סבורות שהסיגריות האלקטרוניות עשויות להוות חלק מהאמצעים להשגת ירידה גדולה יותר בשיעורי העישון .

יש לציין שלפי דו”ח העישון האחרון של ה-WHO ניו זילנד מוגדרת כאחת המדינות אשר מיישמות את התכנית המומלצת של ה-WHO למלחמה בעישון, ה-MPOWER .

בהודעת משרד הבריאות הניו זילנדי הוסבר השינוי בכך שלהערכת מומחי המשרד קיימות ראיות מספקות לכך שאיוד חושף את המשתמש לפחות רעלנים מאשר עישון סיגריות טבק, ומכיוון שהאתגר של הפסקת עישון נותר קשה עבור אוכלוסייה רחבה מאוד פתרון זה של איוד עשוי לסייע בגמילה מעישון.

משרד הבריאות הניו זילנדי אף הפיק נייר עמדה הפונה לקהל המקצועי במטרה לסייע לצוות הרפואי לתמוך במעשנים המעוניינים להיגמל ואשר בוחנים את אפשרות השימוש באידוי.

לצורך כך המסמך עונה על מס’ שאלות מרכזיות :

מיהם  המשתמשים העיקריים בסיגריות אלקטרוניות ומה מאפיין אותם ?

ישנן שתי קבוצות שונות של משתמשים בסיגריות אלקטרוניות: אלה ש”השתמשו אי פעם “, כלומר ניסו או מנסים כעת לעשות שימוש בסיגריות אלקטרוניות, ואלה שמשתמשים בסיגריות אלקטרוניות באופן קבוע.

ע”פ המסמך, מספר גדל והולך של אנשים, צעירים ומבוגרים, מעשנים ולא מעשנים, מדווחים כי השתמשו אי פעם בסיגריה אלקטרונית (כלומר, לקחו אפילו נשיפה אחת). עם זאת, שימוש קבוע מוגבל במידה רבה למעשנים הנוכחיים או לשעבר.

בניו זילנד, סקר הבריאות וסגנון החיים של הסוכנות לקידום הבריאות (HLS) מצא כי 1% מהמבוגרים (בסביבות 30,000 מבוגרים (Li et al 2015) משתמשים כיום בסיגריות אלקטרוניות לפחות לאורך תקופה של חודש.

מהם הרכיבים הקיימים בסיגריות אלקטרוניות ?

סיגריות אלקטרוניות הן מכשירים חשמליים המחממים תמיסה (או נוזל אלקטרוני) ליצירת אדים שהמשאף שואף או ‘vapes‘. מרכיבי הנוזל האלקטרוני עשויים להשתנות, אך נכון לעכשיו, רוב הנוזלים האלקטרוניים מכילים פרופילן גליקול (שנמצא גם במשאפי אסתמה ) וחומרי טעם וריח.

חלק מהנוזלים האלקטרוניים, אך לא כולם, מכילים ניקוטין.

אילו סוגים של סיגריות אלקטרוניות קיימים בשוק ?

סיגריות אלקטרוניות מגיעות במגוון סגנונות, החל במכשירים שנראים דומים לסיגריות המסורתיות (דור ראשון) עם מיכל, או עם מחסנית למילוי חוזר (דור שני) . מכשירים עם סוללות גדולות יותר המאפשרות התאמת גודל השאיפה לדרישות/צרכים הספציפיים של המשתמש (דור שלישי) .

סיגריות אלקטרוניות מהדור השני והשלישי בדרך כלל מספקות יותר ניקוטין מאשר סיגריות אלקטרוניות מהדור הראשון.

אילו מוצרי הפסקת עישון זמינים ב- ניו זילנד ?

בניו זילנד, קיים איסור למכור מוצר הפסקת עישון המכיל ניקוטין אלא אם כן המוצר

אושרה על ידי Medsafe לשימוש כתרופה.

מסטיק ניקוטין, טבליות ומדבקות שיעזרו לאנשים להפסיק לעשן הוערכו ואושרו על ידי Medsafe למכירה בניו זילנד כתרופות.

יצרני סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין יכולות לפנות ל- Medsafe לבחינת הסיגריות שלהם כתרופות למכירה בניו זילנד.

טרם אושרה אף סיגריה אלקטרונית כתרופת הפסקת עישון במדינה זו.

עם זאת, ניתן לרכוש באינטרנט ללא הגבלה סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין לשימוש אישי.

מהן אפשרויות התמיכה בהפסקת עישון ?

שילוב תמיכה התנהגותית עם תרופות להפסקת עישון נקשר לסיכוי הגדול ביותר

להצלחה בהפסקת עישון . השימוש בתמיכה התנהגותית עם סיגריות אלקטרוניות עשוי לקבל תוצאה דומה.

שירותי Quitline וגם שירותי גמילה מעישון באמצעות פגישות פנים אל פנים יכולים לתמוך באנשים המעוניינים להשתמש בסיגריות אלקטרוניות בניסיון הפסקת העישון שלהם.

יש לציין ששירותי ייעוץ לגמילה מעישון אלה אינם יכולים לספק סיגריות אלקטרוניות במסגרת הטיפול.

מהי היעילות של סיגריות אלקטרוניות בהשגת הפסקת עישון ?

המחקר על יעילותן של סיגריות אלקטרוניות בהפסקת עישון הולך וגדל, אך תוצאות המחקרים עדיין אינן חד משמעיות.

לשימוש בסיגריות אלקטרוניות ככלי עזר לגמילה מעישון יש בהחלט רציונל והיגיון. סיגריות אלקטרוניות יכולות לספק ניקוטין, שזהו המרכיב המשמעותי מבחינת המעשנים. בנוסף, השימוש בסיגריות אלקטרוניות גם מהווה תחליף מסוים להרגל , לחוויה ולהנאה שאנשים מפיקים מעישון.

סוגים מסוימים של סיגריות אלקטרוניות מספקים יותר ניקוטין (כלומר, סיגריות דור שני / שלישי בדרך כלל מכילים יותר ניקוטין ממוצרי הדור הראשון). כמו כן ככל שהמשתמש בסיגריות אלקטרוניות הוא בעל ניסיון רב יותר, יכולתו לספוג יותר ניקוטין גבוהה יותר.  (RCP 2016).

העדויות החזקות ביותר ליעילותן של סיגריות אלקטרוניות בסיוע להפסקת עישון מגיעות

ממחקרים מבוקרים אקראיים (RCT) המשווים את התוצאות לטווח הארוך (לפחות 6 חודשים) בהפסקת עישון סיגריות קונבנציונליות באמצעות סיגריות אלקטרוניות בהשוואה לקבוצת בקרה .

בספרות המדעית העולמית פורסמו עד כה רק שני RCTs המדווחים על שיעורי ההימנעות לטווח הארוך כתוצאה של שימוש בסיגריה אלקטרונית. RCTs אלה מראים שלסיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין היו תוצאות טובות יותר בגמילה מעישון למשך 6 חודשים לפחות בהשוואה לסיגריות אלקטרוניות ללא ניקוטין (יחס סיכוי = 2.29, CI 95%: 1.054.96; שיעורי הימנעות מוחלטים: 9% לעומת 4%) (McRobbie et al 2014).

יש בהחלט צורך במחקרים נוספים בכדי לאשר ממצאים אלה.

בשלב זה אין למשרד הבריאות הניו זילנדי מספיק ראיות להמליץ ​​על מוצרים אלה בביטחון כאמצעי יעיל של הפסקת עישון. המשרד מייעץ למעשנים להשתמש בתרופות הפסקת עישון מאושרות בשילוב עם תמיכה התנהגותית משירותי הגמילה מעישון (פגישות ייעוץ אישיות ו / או Quitline).

באשר לאופן השימוש בסיגריה אלקטרונית נייר העמדה מציג מס’ אפשרויות:

שילוב עישון עם איוד ( vaping)

היתרונות הבריאותיים הגדולים ביותר נצפים כאשר אנשים מפסיקים לעשן לחלוטין, וזו צריכה להיות המטרה הסופית של כל התערבות להפסקת עישון.

·         יש אנשים שמצליחים לעבור לחלוטין במהירות מעישון לאיוד. לאחרים יכול לקחת קצת זמן להסתגל ולכן יש מקום לנסות מספר סוגים של סיגריות אלקטרוניות ונוזלים אלקטרוניים לפני שתמצא אחת שתוכל לעזור להם להפסיק לעשן.

·         באופן אידיאלי, אנשים יפסיקו בסופו של דבר גם לאייד ולהשתמש בסיגריות אלקטרוניות.

·         שילוב vaping עם תרופות להפסקת עישון:

חלק מהאנשים עשויים לבחור להשתמש בסיגריות אלקטרוניות בנוסף לתרופות מאושרות להפסקת עישון. ע”פ נייר העמדה יש לאפשרות זו מקום.  אין להניא מטופלים מלעשות שימוש בסיגריות אלקטרוניות במקביל לתרופות לגמילה ויש לעודד אותם להפסיק לעשן לחלוטין.

מהן הסכנות הבריאותיות של סיגריות אלקטרוניות ?

ניקוטין

הניקוטין שנמצא בטבק אינו הגורם להשפעות הבריאותיות השליליות הקשורות לעישון. הגורם המרכזי הם אותם כימיקלים אחרים הנמצאים בעשן הטבק הגורמים לנזקים הבריאותיים. (RCP 2016). עם זאת, ניקוטין הוא ממכר ומהווה כימיקל המעודד עישון.

עבור מעשנים, הניקוטין הנמצא בסיגריות אלקטרוניות מהווה סכנה מועטה בלבד. עם זאת יש לזכור שצריכת ניקוטין בכמויות מופרזות עלולה להיות קטלנית, ובמיוחד לילדים. על מנת למנוע הרעלה בשוגג, במיוחד של ילדים, יש לאחסן סיגריות אלקטרוניות ו במקום שאינם יכולים לגשת אליהם על ידי אחרים.

סיגריות אלקטרוניות

אנשים שמעשנים כבר תלויים בניקוטין, כך שסיגריות אלקטרוניות לא תיצור התמכרות חדשה. רב המשתמשים מרגישים פחות תלויים בסיגריות אלקטרוניות מאשר בסיגריות המסורתיות. לעתים קרובות הם בוחרים להפחית את ריכוזי הניקוטין בו הם משתמשים לאורך זמן ועשויים לכן בסופו של דבר להפסיק לעשות שימוש בסיגריות אלקטרוניות לחלוטין.

שימוש לטווח קצר בסיגריות אלקטרוניות נקשר לתופעות לוואי קלות כמו כאבי ראש, יובש בפה או גירוי בגרון או בפה. הסיכונים הבריאותיים הנלווים לשימוש ארוך טווח בסיגריות אלקטרוניות לא ידועים. עם זאת קיימות עדויות לכך שהסיכונים הבריאותיים של עישון צפויים להיות גדולים בהרבה (RCP 2016 ו- מקניל ואח ‘2015).

כמו כן, נייר העמדה מציין שישנן עדויות לכך שסיגריות אלקטרוניות קשורות לפחות סיכונים בריאותיים עבור מעשנים שהפסיקו לחלוטין לעשן ועברו מעישון טבק לשימוש בסיגריה אלקטרונית.

אדי סיגריה אלקטרונית

מספר רעלים נמצאו באדי סיגריות אלקטרוניות. עם זאת, כאשר משתמשים בסיגריות אלקטרוניות בטווח פעילות תקין (כלומר, לא מחוממות ביתר), רעלים אלה קיימים ברמות נמוכות מאוד – נמוכות פי כמה מאשר בעישון טבק (RCP 2016).

אדי איוד “יד שנייה”

הסיכונים מאדים יד שנייה אינם ידועים בשלב זה. עם זאת קיים מידע על כך שאדי יד שנייה הם פחות מזיקים מעשן סיגריות קונבנציונליות יד שנייה.

נייר העמדה אף מנחה כיצד להגדיר את המוצרים והמשתמשים בהתאם לגישתו:

·         סיגריות אלקטרוניות אינן מוצר טבק דליק ולכן אין לקודד אותן ככאלה.

·         אם מעשן עבר לחלוטין מסיגריות קונבנציונליות לסיגריות אלקטרוניות, יש לקודד אותם כמעשן לשעבר.

·         אם מעשן עדיין מעשן סיגריות, אפילו מעט, למשל סיגריה אחת ביום, יש לקודד אותו כמעשן נוכחי.

לנייר העמדה

הערת המערכת: בעוד שהקונצנזוס הקיים כעת בישראל (משרד הבריאות, איגודים רפואיים מקצועיים, עמותות חולים ועוד) לכאורה (לכאורה , כי לפי סקר שערכנו לפני מס’ חודשים בהשתתפות כ-280  אנשי מקצועות רפואה, נראה שהיה דווקא רוב מוחלט (כ-70%) לאלו שגרסו שהגישה של מערכת הבריאות הבריטית, וכעת גם הניו-זילנדית, היא הגישה הנכונה והמתאימה גם לישראל) הוא התנגדות מוחלטת ועזה לאפשרות של “ליגליזציה” של סיגריות אלקטרוניות כאמצעי עזר לגמילה מעישון, עד כדי כך שנראה לעיתים שעיקר המאמצים הציבוריים והתקשורתיים במלחמה בעישון מתמקדים כעת ב”חיסול” הלגיטימיות של השימוש בסיגריות אלקטרוניות ככלי המסייע בגמילה, חשוב להראות שקיימות גם גישות של מערכות בריאות אחרות, לא בהכרח פחות מתקדמות ו”חכמות” המנוגדות לחלוטין לגישה המקובלת הנוכחית.

לכן, הדיון בנושא הוא לגיטימי והניסיון  שראינו לאחרונה גם להכפיש רופאים מומחים המצדדים בעמדה שונה ואשר מוכנים אף להציג אותה בדיונים רלוונטיים בכנסת כפעילות שהיא בניגוד לאתיקה המקצועית (עד כדי הגשת תלונה לועדת האתיקה של הר”י) , אינם עומדים בקנה אחד עם העיקרון של פתיחות וחופש דיון אקדמי ומקצועי.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • הפסקת עישון עשויה להפחית את הסיכון להתקדמות פגיעה בשדות ראיה במעשנים כבדים (J Glaucoma)

  הפסקת עישון עשויה להפחית את הסיכון להתקדמות פגיעה בשדות ראיה במעשנים כבדים (J Glaucoma)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Glaucoma מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי לאחר הפסקת עישון לאורך 25 שנים ומעלה, הסיכון להתקדמות הפרעה בשדות ראיה בקרב מעשנים כבדים לשעבר עם גלאוקומה הופך דומה לסיכון בקרב אלו שלא עישנו מעולם. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של הפסקת עישון על התקדמות פגיעה […]

 • ההשפעה של Varenicline ו-Bupropion על סיכויי הפסקת עישון (Addict Behav)

  ההשפעה של Varenicline ו-Bupropion על סיכויי הפסקת עישון (Addict Behav)

  במאמר שפורסם בכתב העת Addictive Behaviors מדווחים חוקרים על תוצאות מטה-אנליזה חדשה, מהן עולות עדויות התומכות ביעילות Varenicline (צ’מיפיקס), Bupropion (זיבן) וטיפול חליפי בניקוטין להפסקת עישון, כאשר משלב התערבויות היה עדיף על טיפול מונותרפי ולשילוב Varenicline עם התערבויות אחרות הייתה השפעה גדולה יותר על הפסקת עישון. החוקרים השלימו מטה-אנליזה במטרה לבחון את ההשפעה של Varenicline, […]

 • ההשפעה של עישון והפסקת עישון על הסיכון לאי-ספיקת לב (J Am Coll Cardiol)

  ההשפעה של עישון והפסקת עישון על הסיכון לאי-ספיקת לב (J Am Coll Cardiol)

  מנתונים ממחקר ARIC (Atherosclerosis Risk in Communities) עולה קשר משמעותי בין עישון סיגריות ובין סיכון מוגבר לאי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור או ירוד של חדר שמאל, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology. עוד עולה כי הסיכון לאי-ספיקת לב עלה במקביל לעליה בשנות-חפיסה, משך ועצימות עישון, עדות […]

 • סיכון מוגבר להפרעות שינה בקרב חולים ששרדו אשפוז בשל ARDS (מתוך Ann Am Thorac Soc)

  סיכון מוגבר להפרעות שינה בקרב חולים ששרדו אשפוז בשל ARDS (מתוך Ann Am Thorac Soc)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Annals of the American Thoracic Society עולה כי בקרב חולים ששרדו שנה לאחר אשפוז בשל ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome) שיעורי אבחנה חדשה של אינסומניה עמדו על 12.6%. החוקרים כותבים כי אינסומניה הינה הפרעת השינה הנפוצה ביותר, העשויה להופיע בקרב חולים ששרדו מחלה קשה ומלווה בירידה ניכרת באיכות החיים של […]

 • עישון הינו גורם סיכון הפיך חשוב לאי-ספיקת לב (Journal of the American College of Cardiology)

  עישון הינו גורם סיכון הפיך חשוב לאי-ספיקת לב (Journal of the American College of Cardiology)

  מנתונים חדשים ממחקר ARIC שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה קשר מנה תגובה בין עישון פעיל ובין הסיכון לאי-ספיקת לב. החוקרים בחנו את הנתונים אודות 9,345 משתתפים ממחקר ARIC (גיל ממוצע של 70 שנים; טווח גילאים 61-81 שנים) ללא עדות לאי-ספיקת לב בתחילת הדרך בשנת 2005, במטרה לכמת את הקשר […]

 • 1 מכל 7 ישראלים מתמודד עם התמכרות (הודעת ICA)

  1 מכל 7 ישראלים מתמודד עם התמכרות (הודעת ICA)

  כך עולה מתוך דו”ח ההתמכרויות של ישראל לשנת 2022, אשר הוגש היום לנשיא המדינה מר יצחק הרצוג וראש ממשלת ישראל מר נפתלי בנט ומצביע על כך שב- 5 השנים האחרונות, מאות אלפי ישראלים נוספים הצטרפו למעגל ההתמכרות כאשר כ- 21% מתוכם הם צעירים וצעירות בגילאי 18 עד 35 *** הדו”ח שפורסם ע”י המרכז הישראלי להתמכרויות […]

 • עישון סיגריות מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים בקשישים לאחר שבר ירך (J Am Acad Orthop Surg Glob Res Rev)

  עישון סיגריות מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים בקשישים לאחר שבר ירך (J Am Acad Orthop Surg Glob Res Rev)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons עולה כי עישון סיגריות מלווה בתוצאות גרועות יותר משמעותית בקשישים לאחר שבר ירך טראומטי, כולל סיכון מוגבר לדליריום ושימוש באופיואידים. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עישון סיגריות הינו גורם סיכון לשברי ירך, כאשר גורמי הסיכון להתפתחות דליריום כוללים גיל מבוגר וליקוי קוגניטיבי […]