משפחה

השמנה מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית (Urology)

בגברים שמנים קיים סיכוי גבוה יותר לסיבוכים בתר-ניתוחיים לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Urology.

החוקרים אספו נתונים אודות למעלה מ-53,000 גברים לאחר RARP (Robot-Assisted Radical Prostatectomy), מהם 8.6% סבלו מהשמנת-יתר, ואודות למעלה מ-35,000 גברים לאחר ORP (Open Radical Prostatectomy), מהם 6.9% סבלו מהשמנת-יתר.

שיעור הסיבוכים לאחר RARP עמד על 13.1% בקרב מטופלים שמנים, לעומת 7.9% במטופלים לא-שמנים. באשר לסיבוכים לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית בגישה פתוחה, שיעור הסיבוכים עמד על 17.4% בשמנים לעומת 11.3% באלו ללא השמנת-יתר.

מניתוח רב-משתני עלה כי השמנה ניבאה באופן בלתי-תלוי עליה של 70% בסיכוי לכלל הסיבוכים, עליה של 70% בסיכוי לסיבוכים רפואיים שונים, עליה של 80% בסיכוי לסיבוכים לבביים, עליה של 60% בסיכוי לסיבוכים נשימתיים ועליה של 70% בסיכויים לסיבוכים בדרכי המין והשתן לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית בגישה רובוטית.

באשר לתוצאות לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית בגישה פתוחה, השמנה לוותה בעליה של 50% בסיכוי לכלל הסיבוכים, עליה של 40% בסיכוי לסיבוכים רפואיים שונים, עליה של 80% בסיכוי לסיבוכים לבביים, עליה של 50% בסיכוי לסיבוכים נשימתיים, עליה של 80% בסיכוי לסיבוכים בדרכי המין והשתן, עליה של 30% בסיכוי לעירוי דם, עליה של פי 2.8 בסיכון לסיבוכי פצע, עליה של פי 2.4 בסיכון לזיהומים ועליה של 70% בסיבוכים וסקולאריים.

השמנה לא זוהתה כגורם מנבא בלתי-תלוי לתמותה באשפוז, בין אם מדובר היה בניתוח פתוח או רובוטי. עם זאת, השמנה הובילה לעליה של 30% בסיכוי למשך אשפוז של שלושה ימים ומעלה, הן לאחר ORP והן לאחר RARP.

Urology 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים