משפחה

הערכת היעילות של Dexlansoprazole ו-Esomeprazole לטיפול בהחזר קיבה-וושט (Drug Des Devel Ther)

במאמר שפורסם בכתב העת Drug Design, Development and Therapy מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ב- Dexlansoprazole(דקסילנט) ו-Esomeprazole (נקסיום) הובילו להקלה דומה בתסמיני החזר קיבה-וושט לאחר 24 שבועות. טיפול לפי-דרישה ב- Dexlansoprazole לווה במספר קטן יותר של ימים עם תסמיני החזר קיבה-וושט במהלך 24 שבועות המחקר.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את היעילות הקלינית של מינונים בודדים של Dexlansoprazole (60 מ”ג) ו-Esomeprazole (40 מ”ג) לאחר 24 שבועות מעקב אחר חולים עם דלקת וושט ארוזיבית קלה. מדגם המחקר כלל 86 מבוגרים עם החזר קיבה-וושט, אשר חולקו באקראי לשתי קבוצות, אשר טופלו ב- Dexlansoprazole (43 חולים) ו-Esomeprazole (43 חולים) למשך שמונה שבועות כטיפול ראשוני. חולים בהם תועדה הפוגה מלאה בתסמינים לאחר שמונת השבועות הראשונים החליפו לטיפול לפי-דרישה עד לתום 24 שבועות המחקר. בדיקת אנדוסקופיה חוזרת בוצעה בתום 24 השבועות או במידה והופיעו תסמינים חמורים של החזר קיבה-וושט. חמישה חולים אבדו למעקב, כך שנותרו 81 חולים (41 בקבוצת הטיפול ב- Dexlansoprazole ו-40 חולים בקבוצת הטיפול ב-Esomeprazole) לניתוח לפי-פרוטוקול.

מדדי GERDQ לאחר 4, 8, 12, 16, 20 ו-24 שבועות מהטיפול היו נמוכים יותר, בהשוואה למדדים בתחילת הטיפול. שיעורי הפוגה בתסמינים, שיעורי הישנות תסמינים, ימים עד להפוגה בתסמינים, שיעורי החלמה ממושכת של דלקת וושט ארוזיבית ושיעורי כישלון הטיפול, כמו גם מספר הטבליות שנטלו החולים במהלך 24 שבועות המחקר היה דומה בשתי הקבוצות.

בקבוצת הטיפול ב-Esomeprazole תועדו יותר ימים עם תסמיני החזר קיבה-וושט, בהשוואה לקבוצת הטיפול ב- Dexlansoprazole (37.3 לעומת 53.9, p=0.008). בקבוצת הטיפול ב- Dexlansoprazole החולים הדגימו שיפור ממושך במדדי GERDQ במהלך תקופת הטיפול לפי-דרישה (שבוע 8 לעומת שבוע 24, p<0.001), אך לא כך היה בקבוצת הטיפול ב-Esomeprazole (שבוע 8 לעומת שבוע 24, p=0.846).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי ההקלה בתסמיני החזר קיבה-וושט הייתה דומה לאחר 24 שבועות טיפול ב-Dexlansoprazole ו-Esomeprazole, אך הטיפול לפי-צורך ב-Dexlansoprazole לווה במספר קטן יותר של ימים עם תסמינים ושיפור טוב יותר במדדי GERDQ.

Drug Des Devel Ther. 2019 Apr 26;13:1347-1356

לידיעה ב-PubMed

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים