משפחה

כיצד להימנע ממכת חום בעקבות אימון גופני בחום קיצוני? (מתוך אתר מדסקייפ)

מכת חום הינה הגורם המוביל למקרי תמותה על-רקע מזג האוויר בארצות הברית, ומוגדרת בנוכחות חום גוף של 40 צלזיוס ומעלה. במאמר חדש מתארים מומחים כיצד ניתן להפחית את הסיכון לסיבוך חמור זה, כאשר להכנה מראש ישנה חשיבות רבה.

הכותבים מסבירים כי ישנם שני סוגים של מכת חום: מכת חום עקב מאמץ גופני ממושך במזג אוויר חם או מכת חום עקב התייבשות מתקדמת. בשני המקרים, חום הגוף עולה מהר יותר מיכולת הגוף להוריד את טמפרטורת הגוף. בכל מקרה, הגישות לטיפול במכת חום מתמקדות במניעה והכנה נכונה.

ספורטאים המתכננים להתחרות בטמפרטורות קיצוניות נדרשים לתכנן מראש. דרושים מספר שבועות של אימונים לפני שניתן להתחרות באירועים הנערכים במזג אוויר חם. תקופה זו מאפשרת לגוף לשמור על כמות מים ומלח רבה יותר ולהזיע באופן יעיל יותר. ספורטאים ברמות גבוהות מזיעים בקלות רבה ובאופן יעיל יותר. אימונים מובילים לצריכה יעילה יותר של נוזלים ומלחים. הגוף הופך יעיל יותר בהחזרת המים והמלחים, עם הזרמת כמות דם גדולה יותר בקצב לב איטי יותר.

בעוד שנוזלים הינם מרכיב חיוני במניעת מכת חום, להקפדה על כמות נוזלים מספקת חלק קטן בלבד במניעה. כושר גופני הינו מרכיב חשוב גם כן, מאחר ומתן נוזלים מוביל להעלאת קצב הלב והפחתת תפוקת הלב. יתרה מזאת, לא רק לטמפרטורה יש חשיבות ומדד החום הינו מנבא הרבה יותר חשוב לסיכון לתחלואה על-רקע חשיפה לחום.

בקרב ספורטאים, השימוש בממריצים ותוספים הינו גורם סיכון נוסף, מאחר ואלו פוגעים בזיעה. בסופו של דבר, מניעת מכת חום מתמקדת בהכנת הגוף, הידרציה הולמת, העלאת המאמץ באופן מדורג ופרוטוקולי קירור מהירים ויעילים. הקפדה על הפסקות מנוחה, מעבר לאזור מוצל ושתייה לפני הופעת צמא עשויים להיות מצילי חיים.

במידה ומתפתחים תסמינים, על הספורטאים להכיר אותם ולתכנן מראש כיצד להביא לקירור מהיר של הגוף. הצעד הראשון הוא לעבור לסביבה קרירה, לאזור מוצל, להשיג קרח ולהעריך את התגובה. במידה ואין תגובה וחום הגוף עולה על 40 מעלות צלזיוס, יש להעביר את המטופל לבית החולים הסמוך.

חשוב לקחת בחשבון כי מכת חום עשויה להתפתח גם באופן פאסיבי ולא רק עקב פעילות גופנית. בקרב אלו העובדים בסביבה חמה, מתחת לקרקע, או בשמש חמה ואינם מקפידים על לבוש הולם, שתייה מספקת, או תזונה נכונה.

למניעה יש חשיבות רבה, כולל בגדים לא-צמודים ובצבע בהיר, שתייה לפני התפתחות צמא ונשיאת מים. תזונה הינה מרכיב חשוב כמו הידרציה. עבור אנשים שאינם ספורטאים אך מתכננים מאמץ גופני בשמש למשך שעה ומעלה, מומלץ להקפיד על שתיית משקאות ספורט להחלפת מלחים שאבדו, או חטיפים מלוחים.

ילדים, נשים הרות וחולי סוכרת, כמו גם קשישים מצויים בסיכון הגבוה ביותר ומומלץ לבחון את כל התרופות של המטופלים, כולל נוגדי-היסטמינים, משתנים ונוגדי-דיכאון, העלולים לפגוע ביכולת ההזעה. לחץ דם גבוה, מחלת לב, או עודף שומן גוף עשויים גם כן להעלות את הסיכון למכת חום.

מתוך אתר מדסקייפ

הערת מערכת:

אמנם ההתייחסות הינה לארצות הברית, אך אין ספק כי הדברים אמורים גם למדינה חמה כמו שלנו.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים