משפחה

בנשים לאחר-מנופאוזה עם סוכרת מסוג 2 שכיחות גבוהה של הפרעות שינה (Menopause)

ממצאים חדשים שפורסמו בכתב העת Menopause מעידים על קשר משמעותי בין סוכרת מסוג 2 ובין הפרעות שינה בנשים בגיל העמידה, כאשר בנשים עם סוכרת מסוג 2 דווח על הרבה יותר בעיות שינה ובעיות שינה בדרגה חמורה.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין סוכרת מסוג 2 והפרעות שינה בנשים בגיל העמידה מארבע קבוצות אתניות/גזעיות בארצות הברית. הם אספו נתונים אודות 164 נשים משני מחקרים גדולים קודמים (62 נשים עם אבחנה של סוכרת מסוג 2 ו-102 נשים ללא סוכרת). במחקרים המקוריים נעשה שימוש בכלים רבים להערכת מאפייני הרקע, המצב הבריאותי ומנופאוזה, כמו גם הערכת מאפייני השינה.

החוקרים מדווחים כי המספר הכולל של תסמינים הקשורים בשינה היה גבוה יותר משמעותית באלו עם סוכרת מסוג 2 (9.95), בהשוואה לאלו ללא-סוכרת (7.25). מדד החומרה הכולל הממוצע של תסמינים הקשורים בשינה היה גם כן גבוה יותר משמעותית בחולים עם סוכרת מסוג 2, בהשוואה לאלו ללא-סוכרת (33.42 לעומת 21.87, בהתאמה).

בקרב נשים לאחר-מנופאוזה ונשים אסיאתיות זוהו הבדלים מובהקים במדדי חומרת התסמינים בין אלו עם סוכרת מסוג 2 ואלו ללא-סוכרת (p<0.05).

כאשר החוקרים לקחו בחשבון את מאפייני הרקע, המצב הבריאותי ומצב המנופאוזה, נוכחות אבחנה של סוכרת מסוג 2 נקשרה בקשר חיובי עם המספר הכולל של תסמינים הקשורים בשינה ומדדי חומרת הפרעות שינה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בקשר בין סוכרת מסוג 2 ובין הפרעות שינה בנשים בגיל העמידה. הם מציעים כי חוקרים ומטפלים ישלימו הערכה של תסמינים הקשורים בשינה בעת מתן טיפול לנשים בגיל העמידה עם סוכרת מסוג 2 וכי נדרשות הנחיות לשיפור הפרעות שינה בעת המעבר למנופאוזה.

Menopause 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים