משפחה

הטיפול ב-Abiraterone Acetate או Enzalutamide לסרטן ערמונית עלול להביא לעליה בסיכון למחלות לב (Eur Urol)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת European Urology עולה סיכון מוגבר לתמותה מוקדמת בקרב חולים עם סרטן ערמונית מתקדם עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם, אשר החלו טיפול ב-Abiraterone Acetate (זייטיגה) או Enzalutamide (אקסטנדי).

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קשישים (גילאי 65 שנים ומעלה) עם סרטן ערמונית מתקדם ומחלות לב וכלי דם לעיתים קרובות לא נכללו במחקרים להערכת Abiraterone Acetate או Enzalutamide ולכן אין מידע רב אודות השפעות תרופות אלו באוכלוסיה זו. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את התוצאות בטווח הקצר של טיפול בשתי התרופות הללו בחולים עם מחלה קרדיווסקולארית ידועה.

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי, מבוסס-אוכלוסיה, אשר התבסס על נתוני מאגר Surveillance, Epidemiology, and End Results-Medicare לזיהוי חולים עם סרטן ערמונית שטופלו באחת משתי התרופות הללו. התוצא העיקרי היה שיעורי התמותה מכל-סיבה לאחר שישה חודשים.

מבין 2,845 חולים שטופלו ב-Abiraterone Acetate ו-1,031 חולים שטופלו ב-Enzalutamide, ב-67% הייתה היסטוריה של מחלה קרדיווסקולארית. בהשוואה לאלו ללא מחלה קרדיווסקולארית קודמת, בנוכחות 1-2 מחלות לב וכלי דם קודמות נרשמה עליה של 16% בסיכון לתמותה לאחר שישה חודשים (סיכון יחסי של 1.16, רווח בר-סמך 95% של 1.00-1.36), והסיכון עלה עוד בנוכחות לפחות שלוש מחלות לב וכלי דם (סיכון יחסי של 1.56). עיקר ההבדל בהישרדות בחולים עם מחלת לב וכלי דם ידועה תועד במהלך ששת החודשים הראשונים לטיפול.

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי לאחר טיפול ב-Abiraterone Acetate או Enzalutamide, בקשישים עם סרטן ערמונית והיסטוריה של מחלות לב וכלי דם תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר בטווח הקצר, בהשוואה לחולים דומים ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

Eur Urol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים