משפחה

הערכת ההשפעות של אגוניסטים לקולטן ל-GLP1 על תמותה ותחלואה לבבית וכלייתית בחולים עם סוכרת מסוג 2 (The Lancet Diabetes & Endocrinology)

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Diabetes & Endocrinology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי לטיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (Glucagon Like-Peptide) השפעה חיובית על תחלואה קרדיווסקולארית וכלייתית, כמו גם הפחתת שיעורי תמותה, בחולים עם סוכרת מסוג 2.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לאסוף את העדויות הזמינות ולהשלים סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים להערכת התוצאות הקרדיווסקולאריות להערכת הטיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1.

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE ו-Cochrane Central Register of Controlled Trials לזיהוי מחקרים מבוקרי-פלסבו שדיווחו על אירועים קרדיווסקולאריים מג’וריים עד 15 ביוני, 2019. הם השלימו מטה-אנליזה להערכת יחסי הסיכון הכוללים לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים, תמותה מכל-סיבה, אשפוזים בשל אי-ספיקת לב, תוצאות כלייתיות ותוצאי בטיחות מרכזיים (היפוגליקמיה חמורה, דלקת לבלב וסרטן לבלב). הם גם בחנו את הסיבוכים הקרדיווסקולאריים המג’וריים במספר תתי-קבוצות לפי מאפייני החולים (היסטוריה של מחלות לב וכלי דם, מדד מסת גוף, גיל, ריכוז המוגלובין מסוכרר וקצב פינוי גלומרולארי בתחילת הדרך), משך המחקר ומשטר הטיפול.

מבין 27 מאמרים שבחנו החוקרים, שבעה מחקרים (56,004 משתתפים) נכללו בסקירה: מחקרי ELIXA (Lixisenatide), LEADER (Liraglutide), SUSTAIN-6 (Semaglutide), EXSCEL (Exenatide), Harmony Outcomes (Albiglutide), REWIND (Dulaglutide) ו-PIONEER 6 (Semaglutide פומי).

בסיכומו של דבר, הטיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 הפחית את שיעור סיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים ב-12%. לא זוהתה הטרוגניות מובהקת סטטיסטית לאורך תתי הקבוצות שנבחנו במחקר. יחסי הסיכון עמדו על 0.88 (p=0.003) לתמותה קרדיווסקולארית, 0.84 (p<0.0001) לאירוע מוחי פטאלי או לא-פטאלי ו-0.91 (p=0.043) לאוטם לבבי פטאלי או לא-פטאלי.

הטיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 הפחית תמותה מכל-סיבה בשיעור של 12% (p=0.001), אשפוזים בשל אי-ספיקת לב בשיעור של 9% (p=0.028) ומגוון רחב של תוצאים כלייתיים (הופעה חדשה של מאקרו-אלבומינוריה, ירידה בקצב פינוי גלומרולארי משוער, התקדמות למחלת כליות סופנית, או תמותה עקב מחלה כלייתית) בהיקף של 17% (p<0.0001), בעיקר עקב הפחתת הפרשת אלבומין בשתן.

לא תועדה עליה בסיכון להיפוגליקמיה חמורה, דלקת לבלב, או סרטן לבלב.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי לטיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 השפעה חיובית על התוצאות הקרדיווסקולאריות והכלייתיות וכן מלווה בהפחתת שיעורי התמותה של חולים עם סוכרת מסוג 2.

The Lancet Diabetes & Endocrinology, August 14, 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים