משפחה

השוואת הבטיחות של Abatacept לעומת תרופות אחרות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית (Arthritis Res Ther)

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Research & Therapy מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הטיפול ב- Abatacept (אורנסיה) אינו מלווה בסיכון מוגבר משמעותית למחלות ממאירות, זיהומים או מחלות אוטואימוניות, בהשוואה לתרופות ביולוגיות או תרופות קונבנציונאליות ממשפחת DMARD (Disease Modifying Anti-Rheumatic Drugs) לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הסיכון למחלות ממאירות, זיהומים ומחלות אוטואימוניות בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית תחת טיפול ב- Abatacept, בהשוואה לתכשירים ביולוגיים או תכשירים סינתטיים קונבנציונאליים ממשפחת DMARD.

החוקרים סקרו את הנתונים אודות חולים בגילאי 18 שנים ומעלה עם אבחנה של RA, אשר היו רשומים במאגר FORWARD והחלו טיפול ב- Abatacept, תכשירים ביולוגיים או תכשירים קלאסיים ממשפחת DMARD, בין השנים 2005-2015.  הם חישבו את שיעורי היארעות לפי טיפול של מחלות ממאירות, אשפוזים בשל מחלות זיהומיות ומחלות אוטואימוניות כפי שנקבע על-סמך שאלונים והרשומות הרפואיות.

מדגם המחקר כלל 1,496 חולים שהחלו טיפול ב- Abatacept, 3,490 חולים שהחלו טיפול ביולוגי ו-1,520 חולים שהחלו טיפול בתרופות קונבנציונאליות אחרות ממשפחת DMARD. הסיכון למחלות ממאירות עם Abatacept לא היה שונה באופן מובהק סטטיסטית בהשוואה לתרופות ביולוגיות או תכשירים קונבנציונאליים ממשפחת DMARD.

בחולים שטופלו ב- Abatacept, בהשוואה לתרופות ביולוגיות אחרות, החוקרים זיהו סיכון נמוך יותר לאשפוזים בשל מחלות זיהומיות (יחס סיכון של 0.37, רווח בר-סמך 95% של 0.18-0.75); הסיכון בהשוואה לתרופות קונבנציונאליות ממשפחת DMARD היה נמוך יותר עם רווח בר-סמך רחב יותר (יחס סיכון של 0.31, רווח בר-סמך 95% של 0.09-1.05). הסיכונים היחסיים לפסוריאזיס היו דומים בין קבוצות הטיפול השונות.

שיעורי ההיארעות של תגובות חמורות באתר העירוי/הזריקה היו נמוכים יותר עם Abatacept, בהשוואה לתכשירים ביולוגים אחרים (יחס סיכון של 1.57, רווח בר-סמך 95% של 1.11-2.17;בהשוואה ל-2.31, רווח בר-סמך 95% של 1.87-2.82 לכל 100 שנות-מטופל, בהתאמה).

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהנתונים הנוכחיים עולה כי Abatacept נסבל היטב ולא הוביל לעליה כוללת בסיכון לממאירויות, זיהומים או מחלות אוטואימוניות, בהשוואה לתרופות אחרות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית.

Arthritis Res Ther. 2019;21(141)

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים