משפחה

מומחי ה-CDC בוחנים את העליה בתחלואה נשימתית על-רקע שימוש בסיגריות אלקטרוניות (מתוך הודעת ה-CDC)

בהודעה לתקשורת נמסר כי ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention) וה-FDA (Food and Drug Administration) בוחנים למעלה מ-150 מקרים של מחלה נשימתית חמורה במספר מדינות, אשר אירעו בקרב משתמשים בסיגריות אלקטרוניות בתוך פחות מחודשיים.

בסך הכולל דווח על 153 מקרים אפשריים של תחלואה נשימתית על-רקע שימוש בסיגריות אלקטרוניות, חלק מהמקרים היו חמורים דיו בכדי להוביל לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ והנשמה מכאנית. מקרים אל ודווחו ב-16 מדינות בתקופה שבין 28 ביוני ועד 20 באוגוסט. במדינת וויסקונסין בלבד דווחו 30 מקרים של תחלואה נשימתית על-רקע השימוש בסיגריות אלקטרוניות.

במבט ראשון נראה היה כי המקרים תוארו בעיקר בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים, אך גם מבוגרים בגילאי 53 שנים דיווחו על תסמינים דומים.

הסוכנויות משלימות הערכה של דגימות ממטופלים וכן את המוצרים שהיו בשימוש במטרה לזהות גורמים אפשריים לתחלואה הנשימתית.

חולים פנו להערכה רפואית בשל תסמינים נשימתיים שכללו שיעול, קוצר נשימה ועייפות, אשר החמירו לאורך ימים או שבועות לפני אשפוז בבית חולים. חלק מהחולים דיווחו על חום, כאבי חזה, ירידה במשקל, בחילות ושלשול. צילומי חזה הדגימו עכירות דו-צדדית ובבדיקת CT הייתה עדות להצללות זכוכית מט דיפוזיות, לעיתים קרובות ללא מעורבות האזורים מתחת לפלאורה. כמעט בכל החולים הערכות לגורמים זיהומיים היו שליליות.

חלק מהחולים פיתחו מחלה חמורה דיו בכדי לדרוש הנשמה מכאנית, אך מאוחר יותר השתפרו עם טיפול בקורטיקוסטרואידים. כל החולים דיווחו כי השתמשו בסיגריות אלקטרוניות במהלך השבועות והחודשים שקדמו לאשפוז. חלק גדול דיווחו על שימוש במוצרים המכילים THC (Tetrahydrocannabinol), אם כי לא תועד מוצר ספציפי שהיה משותף לכלל המקרים ולא זוהה תכשיר מסוים שנקשר באופן ברור עם התסמונת הקלינית.

למרות שהגורם לתחלואה אינו-ידוע, נמשכים המאמצים לאפיין את המשתנים הדמוגרפים, הקליניים והמעבדתיים של המקרים. אין הוכחות חד-משמעיות למחלה זיהומית כגורם לתחלואה נשימתית.

ה-CDC קורא לרופאים לשאול את המטופלים עם מחלה נשימתית אודות שימוש בסיגריות אלקטרוניות ו/או בסמים אסורים לשימוש. ה-FDA גם בוחן את הקשר האפשרי בין שימוש בסיגריות אלקטרוניות ובין תסמינים נוירולוגיים, כולל פרכוסים.

מתוך הודעת ה-CDC

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים