משפחה

כיצד יש לנהל מקרים של הארכת מקטע QT על-רקע טיפול תרופתי כנגד מחלות ממאירות? (J Clin Oncol)

הארכת מקטע QT מבוססת על נוסחה לתיקון מרווח QT אשר פורסמה לפני כמאה שנים ומוכרת בשם Bazett Correction ומחקרים קודמים הטילו ספק בדיוק של הנוסחה. למרות שהארכת מקטע QT עלולה להביא לעליה בסיכון להפרעות קצב לב, יש לאזן סיכון תיאורטי זה אל מול הסיכון הכרוך בהפסקת טיפול תרופתי כנגד מחלות ממאירות, במידה ויוחלט על הפסקת הטיפול התרופתי.

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מתארים הכותבים מקרה של אישה בת 44 שנים, עם אבחנה של לויקמיה מסוג APL (Acute Promyelocytic Leukemia), אשר טופלו ב-Arsenic Trixoide. בעקבות השלמת בדיקת אק”ג שגרתית בה דווח על מרווח QT של 400 מילי-שניות ומקטע QTc של 503 מילי-שניות, הומלץ על הפסקה זמנית של הטיפול התרופתי. עם זאת, עלתה השאלה האם באמת יש להפסיק את הטיפול התרופתי, העשוי להיות מציל חיים.

הכותבים מסבירים כי לא מדובר במקרה חריג ומצבים דומים מופיעים חדשות לבקרים. חלק גדול מהתרופות ממשפחת Tyrosine Kinase Inhibitors המשמשות לטיפול במחלות ממאירות כוללות גם המלצה למעקב אחר מרווח QT ולעיתים קרובות ישנה המלצה חזקה להפחית מינון או להפסיק את הטיפול כליל במידה ומרווח QTc עולה על הסף המוגדר. עם זאת, אין הנחיות הנוסחה המומלצת לשימוש כאשר מתקנים את מרווח QT לחישוב QTc.

המומחים מסבירים כי קיימת מחלוקת אודות אופן מדידת מרווח QTc כיום. כאשר הם בחנו פרוטוקולים של טיפולים תרופתיים הדורשים ניטור אחר מרווח QTc ומצאו כי עלון המידע המצורף לטיפול התרופתי לא כלל הנחיה באשר לנוסחה המומלצת לשימוש בחישוב מרווח זה.

הדוגמא במקרה המתואר, Arsenic Trixoide, אושרה לאחר מחקר גדול שהדגים את התועלת כחלק מטיפול משולב בחולים עם אבחנה חדשה של APL בסיכון נמוך. הפרוטוקול במחקר זה התבסס על נוסחת פרמינגהם לחישוב מרווח QTc. עם זאת, במקרה המתואר מרווח QTc חושב על-בסיס נוסחת Bazett, אשר נוטה להערכת יתר ולכן הרופאים המטפלים החליטו להתעלם מההמלצה להפסיק זמנית את הטיפול התרופתי. החולה המשיכה בטיפול התרופתי ולא פיתחה סיבוכים לבביים.

תופעה זו נכונה גם לתרופות רבות אחרות, כולל Gliteritinib, Ivodidenib, Encorafenib. רק במקרה של Ribociclib, המאושרת לטיפול בסרטן שד, עלון המידע המצורף לתרופה מפרט כי בחישוב מרווח QTc יש להתבסס על נוסחת Firdericia.

ההחלטות הקליניות נתונות לשיקול דעתו של הרופא המטפל. מאחר ויש מחלוקת אודות הנוסחה המומלצת לשימוש לחישוב מרווח QTc, התווית של מנהל המזון והתרופות האמריקאי מותירה בידי הרופא את ההחלטה כיצד לפענח את תרשים האק”ג.

המחלוקת הנ”ל הובילה להבדלים משמעותיים באופן הטיפול בחולים ובכל הנוגע להפסקת טיפול מציל-חיים מסיבה שגויה, צעד העלול להוביל למתן טיפול תת-אופטימאלי לחולים.

J Clin Oncol. Published online July 16, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים