משפחה

משלב Nivolumab עם Ipilimumab עדיף על Sunitinib בחולים עם סרטן כליות מתקדם (Lancet Oncol)

משלב Nivolumab (אופדיבו) עם Ipilimumab (יירבוי) יעיל יותר מטיפול ב-Sunitinib (סוטנט) כטיפול קו-ראשון בחולים עם ממאירות מתקדמת מסוג RCC (Renal Cell Carcinoma), כך עולה מנתוני מחקר CheckMate 214, שפורסמו בכתב העת Lancet Oncology. החוקרים מוסיפים כי התועלת ההישרדותית של Nivolumab עם Ipilimumab נשמרה לאורך מעקב ארוך בחולים בסיכון בינוני או גרוע ובכלל האוכלוסיה לפי כוונה לטפל.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את היעילות והבטיחות של משלב Nivolumab עם Ipilimumab אל מול טיפול ב-Sunitinib לאורך חציון מעקב של 32.4 חודשים. מדגם המחקר כלל 847 חולים עם RCC בסיכון בינוני או גרוע ו-249 חולים עם RCC בסיכון נמוך.

במהלך המעקב הלכו לעולמם 43% מהחולים עם ממאירות בסיכון בינוני/גבוה שטופלו במשלב Nivolumab עם Ipilimumab, בהשוואה ל-54% מהחולים בקבוצת הטיפול ב-Sunitinib. חציון ההישרדות הכולל טרם נקבע בקבוצת הטיפול המשולב ועמד על 26.6 חודשים עם Sunitinib (יחס סיכון של 0.66, p<0.00001). שיעורי ההישרדות הכוללת לאחר 30 חודשים עמדו על 60%, לעומת 47%, בהתאמה.

בקבוצת החולים עם ממאירות בסיכון נמוך, שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר 30 חודשים לא היו שונים משמעותית בקבוצת הטיפול המשולב (80%) ובקבוצת הטיפול ב-Sunitinib (85%).

בקרב חולים בסיכון בינוני/גרוע, עקומות ההישרדות ללא-התקדמות מחלה בשתי קבוצות הטיפול החלו להיפרד לאחר כתשעה חודשים, כך שהסיכוי להישרדות ללא-מחלה לאחר 30 חודשים היה גבוה יותר עם הטיפול המשולב, בהשוואה ל-Sunitinib (28% לעומת 12%).

גורמים מנבאים של הישרדות כוללת גרועה יותר כללו מדד תפקודי גרוע יותר, רמות LDH גבוהות יותר, יחס גבוה יותר בין נויטרופילים ולימפוציטים וסיכום גבוה יותר של קטרי נגעי המטרה.

אירועים חריגים על-רקע הטיפול התרופתי שהובילו להפסקת הטיפול היו נפוצים יותר בקבוצת הטיפול המשולב (22%), בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (12%). עם זאת, אירועים חריגים אפשריים על-רקע פעילות מערכת החיסון תועדו בשיעור דומה בתוך 30 ימים מהמנה האחרונה של הטיפול בשתי הקבוצות (81% לעומת 83%, בהתאמה). גם מדדי איכות החיים הצביעו על יתרון למשלב Nivolumab עם Ipilimumab, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בעדיפות משלב Nivolumab עם Ipilimumab על-פני Sunitinib כטיפול קו-ראשון בחולים עם RCC מתקדם.

Lancet Oncol 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים