משפחה

השוואת תוצאות ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים או מול התערבות כלילית מילעורית (The Lancet)

עם נתונים לאורך למעלה מעשר שנים, מחקר ההארכה של SYNTAX מאשר כי בחולים מסוימים עם נגעים כליליים מורכבים הבדלים בתועלת של ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים והתערבות כלילית מילעורית עם הכנסת תומכנים. מהנתונים החדשים שהוצגו במהלך כנס ה-European Society of Cardiology ופורסמו בכתב העת The Lancet עולה כי לאחר עשר שנים, לא תועדו הבדלים בשיעורי התמותה מכל-סיבה בעקבות שתי הפרוצדורות, אך לניתוח מעקפים תועלת הישרדותית משמעותית בחולים עם מחלה תלת-כלית, אך לא באלו עם מחלה של העורק השמאלי הראשי.

מחקר SYNTAX (Synergy between PCI with Taxus and Cardiac Surgery) היה מחקר העדר-נחיתות, בו נערכה השוואה בין התערבות כלילית מילעורית עם תומכנים מצופי-Paclitaxel מדור ראשון, אל מול ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים, בחולים עם מחלה תלת-כלית ומחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי. לאחר פרסום הנתונים לאחר חמש שנים בעבר, כעת מדווחים החוקרים על התוצאות לאחר עשר שנים.

מחקר SYNTAX Extended Survival הינו מחקר הארכה של מחקר רב-מרכזי, אקראי ומבוקר, שנערך ב-85 בתי חולים ב-18 מדינות בצפון אמריקה ואירופה. חולים עם מחלה תלת-כלית חדשה ומחלת עורקים של העורק השמאלי הראשי חולקו באקראי לקבוצת התערבות כלילית מילעורית או ניתוח מעקפים. תוצא הסיום העיקרי של שלב ההארכה של המחקר היה שיעורי התמותה מכל-סיבה לאחר עשר שנים. החוקרים השלימו ניתוח לפי תתי-קבוצות בהתאם לנוכחות או העדר מחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי וסוכרת ובהתאם למורכבות העורקים הכליליים.

בתקופה שבין מרץ 2005 ועד אפריל 2007, סך כולל של 1,800 חולים חולקו באקראי לקבוצת התערבות כלילית מילעורית (903 חולים) או ניתוח מעקפים (897 חולים). נתונים מלאים לאחר עשר שנים היו זמינים עבור 841 חולים בקבוצת התערבות כלילית מילעורית (93%) ו-848 חולים לאחר ניתוח מעקפים (95%).

לאחר עשר שנים, 244 חולים (27%) הלכו לעולמם לאחר התערבות כלילית מילעורית, כמו גם 211 חולים (24%) לאחר ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים (יחס סיכון של 1.17, p=0.092).

בקרב חולים עם מחלה תלת-כלית, 151 מבין 546 חולים (28%) הלכו לעולמם לאחר התערבות כלילית מילעורית, בהשוואה ל-113 מבין 549 חולים (21%) לאחר ניתוח מעקפים (יחס סיכון של 1.41, רווח בר-סמך 95% של 1.10-1.80). בקרב חולים עם מחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי, 93 מבין 357 חולים (26%) הלכו לעולמם לאחר התערבות כלילית מילעורית, בהשוואה ל-98 מבין 328 חולים (28%) לאחר ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים (יחס סיכון של 0.90, רווח בר-סמך 95% של 0.68-1.20).

לסיכום, מהממצאים עולה כי אין הבדלים משמעותיים בשיעורי התמותה מכל-סיבה בין התערבות כלילית מילעורית עם דור ראשון של תומכנים מצופי Paclitaxel, בהשוואה לניתוח מעקפים של העורקים הכליליים. עם זאת, ניתוח מעקפים לווה בתועלת הישרדותית משמעותית בחולים עם מחלה תלת-כלית, אך לא באלו עם מחלה של העורק הכלילי השמאלי הראשי.

The Lancet 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים