התועלת של Anakinra לטיפול בהתלקחויות גאוט (Rheumatology)

במאמר שפורסם בכתב העת Rheumatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בהשוואה לטיפול סטנדרטי, Anakinra (קינרט) הינו טיפול לא-נחות במקרים של התלקחויות אקוטיות של גאוט, רמז לכך שייתכן ומדובר בחלופה יעילה לטיפול במקרים אלו.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של Anakinra בטיפול בהתלקחויות גאוט אקוטיות במסגרת מחקר העדר-נחיתות, אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו.

חולים עם אבחנה של התלקחות גאוט אקוטית ועדות לגבישים חולקו באקראי לטיפול ב- Anakinra או טיפול סטנדרטי (בחירה חופשית בין Colchicine, Naproxen, או Prednisone). תוצא הסיום העיקרי היה השינוי בכאב מתחילת המחקר ומדד הכאב הממוצע לאחר 2-4 ימים. העדר-נחיתות Anakinra נקבעה במידה והסף העליון של רווח בר-סמך 95% של ההבדל המספרי בשינוי במדדי כאב בין קבוצות הטיפול לא עלה על הגבול של 0.4 נקודות לטובת טיפול סטנדרטי באוכלוסיות לפי-פרוטוקול וכוונה לטיפול. תוצאים משניים כללו את הבטיחות, שיפור בכאב, נפיחות, רגישות ותגובה לטיפול לאחר חמישה ימים.

החוקרים מדווחים כי 43 חולים טופלו ב- Anakinra ו-45 חולים קיבלו טיפול סטנדרטי. מהנתונים עולה כי Anakinra הינו טיפול לא-נחות בהשוואה לטיפול סטנדרטי, הן באוכלוסיה לפי-פרוטוקול (הבדל ממוצע בין הטיפולים של 0.13-; רווח בר-סמך 95% בטווח בין 0.44- עד 0.18) או לפי כוונה לטפל (הבדל ממוצע בין הטיפולים של 0.18-; רווח בר-סמך 95% בטווח בין 0.44- עד 0.08).

לא תועדו אירועים חריגים לא-צפויים או לא-נפוצים בשתי הקבוצות.

מהערכת התוצאים המשניים עלה כי בחולים בשתי הקבוצות דווח על ירידות משמעותיות דומות בתסמיני גאוט.

ממצאי המחקר מצביעים כי Anakinra אינו-נחות בהשוואה לטיפול סטנדרטי בחולים עם התלקחויות גאוט אקוטית וכי מדובר בחלופה יעילה לטיפול במצבים אלו.

Rheumatology. 2019;58(8):1344-1352.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים