משפחה

שכיחות נמוכה של אירועים כלייתיים לאחר דנרבציה כלייתית (מתוך כנס Hypertension)

מנתונים חדשים שפורסמו במהלך כנס ה-Hypertension השנתי מטעם ה-American Heart Association עולה כי השכיחות של התערבות כלייתית נוספת בחולים עם יתר לחץ דם לאחר דנרבציה כלייתית היא נמוכה, וכאשר נדרשת היא מבוצעת במהירות.

החוקרים השלימו מטה-אנליזה שכללה נתונים אודות צנתרי Symplicity Flex ו-Symplicity Spyral ומצאו כי היצרות או דיסקציה של העורק הכלייתי תועדו ב-0.45% מהחולים בתוך שנתיים לאחר הפרוצדורה.

הסקירה כללה 5,769 חולים עם מעקב של 10,249 שנות-אדם. החוקרים מדווחים כי מהערכת 14 מחקרים עם מעקב פרוספקטיבי שכלל נתוני הדמיה עלה מקרה אחד בלבד של היצרות משמעותית חדה ב-511 חולים. הכנסת תומכן לעורק הכלייתי נדרשה ב-0.41% מכלל החולים, כך שההיארעות השנתית עמדה על 0.20% בשנה. בנוסף, מרבית המקרים של היצרות חמורה של העורק הכלייתי זוהו לאחר הישנות יתר לחץ דם.

התערבות חוזרת בעורק הכלייתי הייתה נדירה וחציון הזמן עד להתערבות כלייתית נוספת לאחר דנרבציה כלייתית עמד על 6 חודשים, כאשר 79% מהאירועים אירעו לאחר שנה אחת.

עם זאת, החוקרים מציינים כי רק הזמן יגיד ומספר חולים גדול יותר יסייעו לקבוע אם דנרבציה כלייתית הינה אכן פרוצדורה בטוחה: SPYRAL HTN הינו מחקר אקראי להערכת Symplicity Spyral, אשר יכלול עד 433 חולים שיחולקו באקראי לדנרבציה כלייתית או פרוצדורת דמה. בנוסף, מרשם Global SYMPLICITY Registry כלל עד כה קרוב ל-2,600 חולים ב-43 מדינות והיעד הוא להגיע ל-3,000 חולים.

שאלות נוספות הנוגעות לדנרבציה כלייתית מתמקדות בהשפעה לאורך זמן ובחירה אופטימאלית של החולים המתאימים לפרוצדורה.

מתוך כנס Hypertension

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים