תוצאות מבטיחות לטיפולים תרופתיים חדשים כנגד CLL (מתוך J Clin Oncol)

הטיפול בחולים עם CLL (Chronic Lymphocytic Leukemia) הוא הרבה יותר ידידותי כעת עם התכשירים הפומיים החדשים שהופיעו בשנים האחרונות, כולל Ibrutinib (אימבוריקה) ו-Venetoclax (ונקלקסטה), אשר הובילו לשינוי מהיר בפני הטיפול במחלה.

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מסבירים מומחים בתחום כי תכשירים אלו מעוררים עניין רב כיום, כולל בכל הנוגע לדרך הטובה ביותר להשתמש בתרופות אלו, בין אם כחלק מטיפול משולב אל מול טיפול עוקב, או טיפול לסירוגין מול טיפול רציף. יש גם עניין רב בכל הנוגע לשימוש בשתי התרופות הללו יחדיו. משלב Ibrutinib עם Venetoclax עדיין אינו מאושר לשימוש, אך לאחרונה דווח על תוצאות מרשימות, כאשר כמעט כל החולים הדגימו תגובה מלאה ובמרבית החולים לא הייתה עדות לשארית מחלה מינימאלית.

משטר טיפול זה עשוי להביא להתקדמות הטיפול במחלה זו, במידה והשיעור הגבוה של חולים ללא עדות למחלה שיירית מינימאלית יתורגם להרחבת מרווחי הזמן ללא-טיפול תרופתי או יעיד על אפשרות לריפוי חלק מהחולים.

מספר מחקרים בוחנים כעת את גישת הטיפול המשולב ב-Ibrutinib ו-Venetoclax בחולים עם CLL. מחקר CLARITY בשלב 2 מצא כי הטיפול המשולב שניתן ל-53 חולים הוביל לשיעורי תגובה גבוהים של 89% (שיעורי תגובה מלאה של 53%) ולאחר חציון מעקב של 21 חודשים, התקדמות תועדה רק בחולה אחד. במחקר אחר בשלב 2 מצאו חוקרים כי ב-80 חולי CLL שלא קיבלו טיפול קודם, מתן הטיפול המשולב למשך 24 חודשים הוביל לתגובה מרשימה, כאשר 96% מהחולים הדגימו גובה מלאה או תגובה מלאה עם התאוששות לא-מלאה של ספירת הדם וב-69% מהחולים לא הייתה עדות למחלה שיירית מינימאלית במח העצם. במחקר שלישי בשלב 1/2, הטיפול המשולב עם Obinutuzmab ניתן למשך שנה אחת, עם שיעורי תגובה אובייקטיבית של 96% מהחולים שלא קיבלו טיפול קודם ושל 92% בחולים עם CLL חוזר או עמיד לטיפול.

המומחים כותבים כי טיפולים ממוקדים, דוגמת Ibrutinib או Venetoclax, מועדף כיום על-פני טיפול כימו-אימונותרפי. טיפול כימו-אימונותרפי משמש כיום בעיקר לחולים צעירים ובמצב כללי טוב, עם מאפייני CLL חיוביים, בהם משלב Fludarabine-Cytarbaine-Rituximab הוכח כטיפול המוביל לתקופה ארוכה של עשר שנים ללא-הישנות. עם זאת, טיפול כימו-אימונותרפי כרוך בסיכון לממאירויות משניות, דוגמת תסמונת מיאלודיסלפסטית ולויקמיה מיאלוידית אקוטית, כך שגם בחולים צעירים ובמצב כללי טוב, המהווים פחות מ-10% מחולי CLL, יעדיפו טיפולים ממוקדים.

טיפולים המבוססים על Ibrutinib עשויים להיות פחות רעילים, בהשוואה לטיפולים המבוססים על כימותרפי, אך בכל זאת גם הם כרוכים בתופעות לוואי ושיעור גבוה של הפסקות טיפול. בנוסף, שתי התרופות, Ibrutinib ו-Venetoclax, הן תרופות יקרות, ולכן קיים עניין רב בהערכת תוצאות הטיפול כאשר ניתן לתקופה מוגבלת של זמן, במקום המשך טיפול תרופתי לעד.

J Clin Oncol. Published online August 28

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים