משפחה

סיכון מוגבר להיפראקטיביות בגיל ההתבגרות בילדים לאימהות שסבלו מחרדה במהלך ההיריון (מתוך כנס ה-ECNP)

בקרב ילדים לאימהות שחוו חרדה במהלך ההיריון או לאחר הלידה תועד סיכון גבוה כמעט כפליים להתפתחות היפראקטיביות גם בגיל ההתבגרות, בהשוואה לאימהות עם דרגות חרדה נמוכות יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך הכנס ה-32 מטעם ה-European College of Neuropsychopharmacology.

החוקרים בחנו את הנתונים ממחקר ALSPAC (Avon Longitudinal Study of Parents and Children), להערכת הקשר בין חרדה סומאטית אימהית במהלך ההיריון ולאחר הלידה ובין תסמיני היפראקטיביות והפרעת קשב בצאצאים.

חרדה נבחנה על-בסיס מדד Crown Crisp Experiential Index, במטרה לקבוע את רמות החרדה הסומאטית בשבועות 18 ו-32 להיריון, וכן 8 שבועות, 8 חודשים, שנתיים וחמש שנים לאחר הלידה.

היפראקטיביות בצאצא ותסמיני הפרעת קשב נבחנו באמצעות מדדי Strengths and Difficulties Questionnaire בגיל 16 שנים. מבחן Test of Everyday Attention for Children שימש להערכת כישורי קשב בגיל 8.5 שנים.

מדגם ALSPAC כלל 14,775 לידות חי, כאשר נתוני חרדה אימהית היו זמינים עד חמש שנים לאחר הלידה עבור 8,725 ילדים. בסך הכול, 3,417 ילדים השלימו את הערכות הפרעות קשב/היפראקטיביות בגיל 16 שנים.

מהנתונים עולה כי כ-5% מהילדים לאימהות עם תסמיני חרדה בדרגה נמוכה סבלו מתסמיני היפראקטיביות בגיל 16 שנים, זאת בהשוואה לכ-11% מהילדים לאימהות עם חרדה בדרגה בינונית ושיעור דומה של ילדים שנולדו לאימהות עם רמות חרדה גבוהות.

בהשוואה לחרדה סומאטית אימהית נמוכה, דרגה בינונית וגבוהה של חרדה אימהית נקשרה באופן מובהק עם תסמיני היפראקטיביות/הפרעות קשב בגיל 16 שנים לפי סולם SDQ. תקנון להורות מוקדמת, מעמד חברתי, השכלה אימהית, מין הילד, צריכת אלכוהול במהלך ההיריון, אירועי דחק, העידה כי חרדה סומאטית אימהית בדרגה בינונית לוותה ביחס סיכויים להיפראקטיביות/הפרעת קשב בצאצא של 1.87. בקרב נשים עם דרגת חרדה אימהית גבוהה, יחס הסיכויים להיפראקטיביות/הפרעת קשב בצאצא בגיל 16 שנים עמד על 2.20.

מתוך כנס ה-ECNP

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים