משפחה

האם יש תועלת למתן Doxycycline כטיפול מניעתי כנגד זיהומים המועברים במגע מיני בגברים בסיכון גבוה? (Clin Infect Dis)

טיפול ב-Doxycycline למניעת זיהומים חיידקיים המועברים במגע מיני בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים אחרים ומצויים בסיכון גבוה לזיהומים אלו הדגים תוצאות מבטיחות במחקר חדש, שפורסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases.

שכיחות זיהומים חיידקיים המועברים במגע מיני מצויה במגמת עליה במהלך שני העשורים האחרונים בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. לנוכח השימוש הנרחב בטיפול מוקדם כנגד HIV, אשר מוביל כמעט להעלמת הסיכון להדבקה וזמינות טיפול מונע לפני-חשיפה חלו שינויים במהלך זיהומי HIV עם עליה במגעים מיניים וירידה בשימוש בקונדום. הטיפול ב-Doxycycline משמש למניעה ראשונית במספר מחלות זיהומיות.

החוקרים השלימו סקירה עדכנית להערכת טיפול מניעתי ב-Doxycycline כנגד זיהומים המועברים במגע מיני. מומחים בינלאומיים נפגשו במרץ 2019 בכדי להשלים את הסקירה הראשונית, עם השלמה בהמשך של חיפוש ממוקד בספרות.

שני מחקרים אקראיים-מבוקרים קטנים וקצרי-טווח אשר בחנו את תוצאות הטיפול ב-Doxycycline מצאו כי למתן טיפול מניעתי יעילות גבוהה, כאשר בגברים בסיכון גבוה, המקיימים יחסי מין עם גברים, הודגמה יעילות של כ-70% לטיפול המניעתי. חמישה מחקרים קליניים נוספים נערכים כיום או מצויים בשלבי הכנה. ישנם הבדלים בין המחקרים במבנה, אוכלוסיה, תוצאות ומדדי בטיחות.

החוקרים מציינים כי למרות האפשרות המבטיחה של טיפול ב-Doxycycline למניעת זיהומים חיידקיים המועברים במגע מיני, דרושים נתונים נוספים בנושא, בטרם ניתן יהיה לקבוע המלצות ברורות.

Clin Infect Dis 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים