משפחה

מכשולים הנוגעים למתן טיפול תרופתי למניעת סרטן שד בנשים בסיכון מוגבר למחלה הממארת (JAMA)

לאחרונה פורסמו המלצות חדשות מטעם ה-US Preventive Services Task Force אודות טיפול תרופתי מניעתי בנשים בסיכון גבוה לסרטן שד. ההמלצה היא להציע טיפול ב-Tamoxifen, Raloxifene, או מעכבי ארומטז לנשים ללא-תסמינים בגילאי 35 שנים ומעלה, המצויות בסיכון מוגבר לסרטן שד ובסיכון נמוך לתופעות הלוואי של הטיפול התרופתי. עם זאת, לצורך יישום המלצות אלו יש לגייס את הרופאים הראשוניים לספק טיפול זה במקרים המתאימים.

המומחים מדווחים כי מבין כ-10 מיליון נשים בארצות הברית העשויות להתאים לטיפול מניעתי להפחתת הסיכון לסרטן שד, פחות מ-10% מקבלות תרופות אלו.

אחת הסיבות לכך שההמלצה אינה מיושמת נוגעת לכך שייתכן כי מדובר במשימה גדולה מדי עבור רופאי משפחה, לאור האחריות הקלינית הרבה המוטלת עליהם. מאחר ורופאי משפחה רבים נדרשים לטיפל במספר גדול של חולים עם מגוון בעיות רפואיות, יישום המלצה זו עשוי להיות גדול עליהם.

סיבה נוספת לכך שההמלצה אינה מיושמת באופן נרחב עשויה לנבוע מהסתייגות אפשרית למתן תרופות אונקולוגיות. רופאים ראשוניים עשויים לחוש כי תרופות אלו כרוכות בתופעות לוואי רבות ולחשוש מפני מתן טיפול מסוג זה. אי הכרת התרופות והטיפולים עשוי גם לתרום לכך.

יתרה מזאת, יש לקחת בחשבון את תהליך קבלת ההחלטות המורכב, המתחיל בהערכת הסיכון של מטופלת לסרטן שד. ההמלצות החדשות מרחיבות את השילוב של גורמי סיכון לסרטן שד שיש לקחת בחשבון, אך אינן כוללות הנחיות ברורות כיצד להעריך את הסיכון.

לרוע המזל, המודלים הנוכחיים לחיזוי הסיכון לסרטן שד מבלבלים וקשים לשימוש בפועל. אחד הכלים הללו הינו מודל Gail Model, אשר כולל יחסית מעט גורמי סיכון ויחסית קל לשימוש. עם זאת, מודלים שהוצעו לאחרונה הפכו מסובכים יותר ויותר וכוללים גורמי סיכון רבים. ההמלצות העדכניות אינן תומכות במודל מסוים אחד וכן אין סף סיכון יחיד.

לבסוף, מקור נוסף לאי יישום נרחב של ההמלצה למתן טיפול תרופתי למניעת סרטן שד הינו המטופלות, אשר עשויות להסתייג מהתחלת טיפול בן חמש שנים במידה וחשות כי התועלת אינה עולה על הנזקים.

מהנתונים עולה כי טיפול תרופתי מונע עשוי להפחית את הסיכון לסרטן שד פולשני בעד 50%, אך התועלת האבסולוטית היא קטנה יותר: כ-1,000 נשים נדרשות לטיפול בתרופות לאורך חמש שנים, במטרה למנוע סרטן שד פולשני בשבע נשים.  כמו כן, הטיפול המונע מפחית את הסיכון להתפתחות סרטן שד, אך עדיין לא הודגמה תועלת מבחינת התמותה.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לזהות את המועמדות האופטימאליות לטיפול תרופתי להפחתת הסיכון לסרטן שד, תוך התמקדות בנשים בעלות הסיכוי הגבוה ביותר ליהנות מהתועלת של טיפול זה.

בצל הבלבול, נושא אחד הפך ברור מאוד: הצורך בתהליכי קבלת החלטה מדעת וגישת טיפול מותאמת אישית.

JAMA. Published online September 3, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים