חשיבות העברת חולים עם נמק לבלב למרכזי מומחים בתחום (Gastroenterology)

עדכון מטעם ה-American Gastroenterological Association כולל 15 המלצות לטיפול בחולים עם נמק של הלבלב, המופיעות במאמר שפורסם בכתב העת Gastroenterology.

נמק של הלבלב כרוך בשיעורי תחלואה ותמותה גבוהים והטיפול האופטימאלי דורש גישה מולטי-דיציפלינרית. במקרים בהם הניסיון הקליני מוגבל, יש לשקול העברת המטופלים עם נמק לבלב משמעותי למרכז שלישוני מתאים.

החוקרים בחנו את העדויות הזמינות והמלצות המומחים אודות הטיפול בחולים עם נמק לבלב.

בעוד שלא מומלץ טיפול אנטיביוטי מניעתי באופן שגרתי, טיפול תוך-ורידי בתכשירים אנטיביוטיים רחבי-טווח, היכולים לחדור את נמק הלבלב, עדיף במקרים של עדות בתרבית לזיהום ונמק לבלב, או כאשר קיים חשד גבוה לזיהום.

יש להתחיל בהזנה אנטרלית בשלב מוקדם, במטרה להפחית את הסיכון לנמק מזוהם, בעוד שהזנה פראנטרלית מלאה תשמש רק כאשר הזנה פומית או אנטרלית אינה אפשרית או נסבלת.

גם בחולים עם דלקת לבלב נמקית בפרט אלו שלא פיתחו סיבוכים קיצוניים (כלומר, החולים אינם מונשמים ביחידת טיפול נמרץ עם אילאוס וכדומה) ניסיון מוקדם של הזנה פומית הוא סביר. עם זאת, במידה והחולים אינם סובלים הזנה לאורך תקופה של 1-2 ימים, יש להתחיל במהירות בהזנה אנטרלית.

ניקוז ו/או הטריה של נמק לבלב ישמשו בחולים עם נמק מזוהם, אך יש לדחות הטריה למשך לפחות ארבעה שבועות ולבצעה מוקדם רק כאשר יש קולקציה מאורגנת והתוויה ברורה.

פרוצדורת DEN (Direct Endoscopic Necrosectomy) תשמש רק בחולים עם נמק מוגבל, אשר לא הגיבו באופן מספק לניקוז Endoscopic Transmural Drainage (ETD). ההמלצות העדכניות תומכות בגישה הדרגתית, הכוללת ניקוז מילעורי או ETD, לאחריה פרוצדורת DEN ולבסוף הטריה ניתוחית, בהתאם לנדרש בכל מקרה לגופו.

השימוש בתומכני LAMS (Lumen-Apposing Metal Stents) הביאו לכך שניתן לגשת לאזורי נמק לבלב מוקפים בצורה קלה ובטוחה, ובחלק מהמקרים הצבת LAMS ללא פרוצדורת DEN עשויה להיות כל הנדרש לטיפול בחולים עם זיהום מוגבל או נמק מוקף היטב.

Gastroenterology 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים