משפחה

טיפול חדשני בבית החולים איכילוב: הצרת קיבה ללא ניתוח לירידה במשקל

שירות חדש למטופלים המעוניינים בירידה במשקל אך אינם עומדים בקריטריונים לניתוח BMI 30)  ומעלה) או אינם מעוניינים בו: טיפול  חדשני  מוצע במכון לדרכי העיכול  והכבד (גסטרו) במרכז הרפואי איכילוב ת”א להצרת קיבה בעזרת מכשיר האנדוסקופ ותפירה של כל דופן הקיבה ללא פתיחת הבטן , וזאת בעזרת מכונת תפירה ייחודית בשם “אפולו”. עד כה בוצעו באיכילוב מספר פרוצדורות ראשונות במטופלים ע”י צוות שעבר הכשרה מיוחדת.
ד”ר סיגל פישמן, מנהלת השרות  לבריאטריה אנדוסקופית מסבירה: “בספרות הרפואית מדווחת ירידה של כ-18% ממשקל הגוף באמצעות השימוש בטכנולוגיה זו הנשמרת גם לאחר שנתיים עם שיעור סיבוכים נמוך.  אפשרות זו כבר כעת מהווה תחליף לניתוח עבור חולים שאינם עומדים היום בקריטריונים לניתוח עם תוצאות מצוינות”. 
בישראל 25% מהאוכלוסייה הבוגרת חולה בהשמנה, מהם כ-70% חולים גם במחלה מטבולית נלווית. עקב העלייה בביקוש לטיפולים חדשים ומתקדמים לירידה במשקל בכל רחבי העולם, פותחו מספר אביזרים אנדוסקופיים לצורך הצרת קיבה כטיפול ראשוני בהשמנת יתר. הטיפול של תפירת הקיבה באמצעות החדרת אנדוסקופ לפה ושימוש במכונת תפירה “אפולו” מסתמן כיעיל לאורך זמן.
“בטיפול זה יוצרים בגוף הקיבה מעין שרוול צר ע”י קו תפר לאורך הקיבה  ממעבר ושט קיבה ועד לאנטרום.(החלק האחרון של הקיבה) ובכך מורידים בצורה משמעותית את נפח הקיבה ואת יכולת הקיבולת שלה. בעקבות כך מתאפשר שובע מוקדם וירידה במשקל. הפעולה נעשית דרך הפה, שהוא פתח טבעי בגוף, ללא צורך בכניסה ניתוחית לחלל הבטן והיא נמשכת עד כשעתיים בהרדמה מלאה עם זמן התאוששות קצר יחסית כשהמטופל יכול להשתחרר באותו יום הביתה או בבוקר שלמחרת” מדגיש ד”ר מתי שנל, רופא בכיר ביחידה לבריאטריה אנדוסקופית ומוסיף כי “התפירה האנדוסקופית שאינה חודרת את דופן הבטן  תאפשר זמן התאוששות קצר מאד ותמנע סיבוכים ניתוחיים אפשריים”.
“אין ספק שיעילותה היחסית ופרופיל הבטיחותי הגבוה שלה  תהפוך את הפרוצדורה אטרקטיבית, למטופלים שאינם עומדים בקריטריונים המלאים לניתוח בריאטרי רגיל, או אינם מעוניינים בו” מסכמת ד”ר פישמן.

אבי שושן, דובר המרכז רפואי תל אביב

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים