משפחה

טיפול ב-Ocrelizumab עשוי להפחית שימוש בכיסא גלגלים בחולים עם טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית (מתוך כנס ה-ECTRIMS)

מנתוני ארוכי-טווח של מחקר ONTARIO להערכת Ocrelizumab (אוקרוואס) בחולים עם טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית עולה כי לאחר 6.5 שנות מעקב, התוצאות מבחינת התקדמות מוגבלות היו טובות יותר בקרב חולים שנטלו טיפול מוקדם ורציף בתרופה, בהשוואה לאלו שהחלו מאוחר בטיפול התרופתי.

מחקר ONTARIO כלל 732 חולים עם טרשת נפוצה מתקדמת-ראשונית, אשר חולקו באקראי לטיפול ב- Ocrelizumab או פלסבו ביחס 2:1. לאחר שלב ההקצאה האקראית שהדגים את התועלת של התרופה, החולים המשיכו בטיפול פעיל בתווית-פתוחה, עם חלק תווית-פתוחה של המחקר שהחל 140 עד 240 שבועות לאחר ההקצאה האקראית.

מהתוצאות לאחר 6.5 שנים בחולים שלקחו חלק בקבוצת Ocrelizumab המקורית תועדה פחות התקדמות מוגבלות לאורך לפחות 24 שבועות, בהשוואה לאלו בקבוצת הפלסבו המקורית, כפי שנקבע לפי מספר מדדים: עליה במדד EDSS (Expanded Disability Status Scale) של לפחות נקודה אחת או עליה של לפחות 0.5 נקודות במידה ומדד EDSS ההתחלתי היה קטן מ-5; 2) עליה של לפחות 20% במבחן 9-HPT (9-Hole Peg Test) מתוזמן; 3) עליה של לפחות 25% במבחן הליכה T25-FW (Timed 25-Foot Walk Test); ו-4) זמן עד לשימוש בכיסא גלגלים (מדד EDSS של 7 נקודות ומעלה).

החוקרים מסבירים כי מדובר במחקר הארכה בתווית-פתוחה, ללא המשך קבוצת ביקורת, כך שיש לנקוט משנה זהירות בפרשנות התוצאות. עם זאת, הממצאים מאוד מרשימים ומעידים כי התועלת של Ocrelizumab שהודגמה בשלב כפל-סמיות הובילה להבדל בין הקבוצות אשר נותר גם לאחר 6.5 שנים.

ממחקרים בחולים עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית וחולים עם תסמונת CIS (Clinically Isolated Syndrome) עלה כי ככל שמתחילים בטיפול תרופתי בשלב מוקדם יותר כך ההשפעה של התרופות גדולה יותר מאחר והיקף הנזק משנית למחלה קטן יותר.

מתוך כנס ה-ECTRIMS

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים