משפחה

התועלת של היפותרמיה לאחר דום לב עם קצב שאינו מתאים למכת חשמל (N Engl J Med)

היפותרמיה תרפויטית מתונה עשויה להביא לשיפור בתוצאות בחולים בקומה לאחר דום לב עם קצב שאינו מתאים למכת חשמל, כך עולה מנתונים חדשים מצרפת שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine והוצגו במקביל בכנס מטעם ה-European Society of Intensive Care Medicine.

החוקרים השלימו מחקר בתווית-פתוחה, אקראי ומבוקר להשוואת היפותרמיה תרפויטית מתונה (33 מעלות צלזיוס במהלך 24 השעות הראשונות) עם יעד חום גוף תקין (37 מעלות צלזיוס) בחולים בקומה, אשר אושפזו ביחידת טיפול נמרץ לאחר החייאה עקב דום לב עם קצב לב שאינו מתאים למכת חשמל. התוצא העיקרי היה הישרדות עם תוצאה נוירולוגית חיובית, כפי שנקבע 90 ימים לאחר ההקצאה האקראית באמצעות מדד CPC (Cerebral Performance Category). תוצאה נוירולוגית חיובית הוגדרה בנוכחות מדד CPC של 1-2. עוד בחנו החוקרים את התמותה ואת בטיחות ההתערבות.

מדגם המחקר כלל 581 חולים, אשר אושפזו ב-25 יחידות טיפול נמרץ והשלימו את המחקר. לאחר 90 ימים, 29 מבין 284 חולים (10.2%) בקבוצת ההיפותרמיה התרפויטית שרדו עם מדד CPC של 1 או 2, זאת בהשוואה ל-17 מבין 297 חולים (5.7%) עם חום גוף תקין (הבדל של 4.5 נקודות אחוז, p=0.04).

לא תועדו הבדלים בשיעורי התמותה לאחר 90 ימים בין שתי הקבוצות (81.3% בקבוצת ההתערבות ו-83.2% בקבוצת הביקורת). בדומה, לא תועדו הבדלים בשיעורי אירועים חריגים שהוגדרו מראש.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בקרב חולים בקומה לאחר החייאה עקב דום לב עם קצב לב שאינו מתאים למכת חשמל, היפותרמיה תרפויטית מתונה הובילה לשיעור גבוה יותר של הישרדות עם תפקוד נוירולוגי טוב לאחר 90 ימים, בהשוואה לתוצאות שתועדו במקרים בהם נשמר חום גוף תקין.

N Engl J Med 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים