משפחה

עדות לנוגדנים כנגד נגיף ה קורונה בחלב אם של נשים שקיבלו את החיסון של חברת פייזר כנגד הזיהום (JAMA Netw Open)

בנשים מניקות שקיבלו את החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה תועדו נוגדנים ספציפיים כנגד הנגיף בחלב שד, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. החוקרים זיהו נוגדנים בכמויות גבוהות יותר בדגימות חלב אם שנאספו לאחר שהמשתתפות קיבלו את המנה השניה של החיסון.

החוקרים השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי שכלל 33 נשים מניקות בספרד, אשק קיבלו את החיסון של חברת פייזר כנגד הנגיף. כל הנשים במחקר היו חלק מהצוותים הרפואיים שעמדו בקו החזית כנגד המגפה.

החוקרים בחנו דגימות דם וחלב אדם שנלקחו מכל משתתפת שבועיים לאחר קבלת המנה הראשונה של החיסון, שבועיים לאחר קבלת המנה השנייה של החיסון ושוב שבועיים מאוחר יותר. בכל המשתתפות לא היה תיעוד קודם של הדבקה בנגיף הקורונה. גיל המשתתפות הממוצע עמד על 37.4 נים ומרווח הזמן הממוצע לאחר הלידה עמד על 17.5 חודשים.

חציון רמות נוגדני IgG בצמדי דם-חלב אדם בכל נקודת זמן עמד על 519 ליחידה שרירותית לכל מ”ל שבועיים לאחר המנה הראשונה; 18,644 ל-78 יחידות/מ”ל שבועיים לאחר המנה השנייה; ו-12,478 ל-50.4 יחידות/מ”ל ארבעה שבועות לאחר המנה השנייה של החיסון. לא תועדו אירועים חריגים מג’וריים באימהות או בתינוקות.

החוקרים כותבים כי הנוגדנים בדם ובחלב אם עלו באופן דרמטי לאחר המנה השנייה של החיסון ונותרו מוגברים לאחר חודש.  הם מציינים כי הממצאים מצביעים על קורלציה חיובית בין נוגדנים בדם ובחלב אם. לממצא זה ישנה חשיבות מאחר וניתן להעריך את רמות נוגדנים בחלב אם עם בדיקת דם בלבד, אך דרושים מחקרים נוספים במטרה לאשר את הממצא הנ”ל.

עוד קוראים החוקרים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם רמות נוגדנים בחלב אם יורדות או מתייצבות לאחר החיסון.

JAMA Netw Open 2021

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים