משפחה

מרבית החולים תחת טיפולי דיאליזה אינם מקבלים טיפול נוגד-קרישה לאחר אבחנה של פרפור פרוזדורים (American Journal of Kidney Disease)

ממחקר שפורסם בכתב העת American Journal of Kidney Disease להערכת טיפול בנוגדי-קרישה בחולים תחת טיפולי המודיאליזה עם אבחנה של פרפור פרוזדורים עולה כי 81.5% מהחולים לא החלו טיפול בנוגד-קרישה כלשהי בתוך 30 ימים מהאבחנה של הפרעת הקצב.

מדגם המחקר כלל 43,111 חולים תחת טיפולי המודיאליזה עם הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים. מרבית החולים (35,138 חולים, או 81.51%) לא החלו טיפול בנוגדי-קרישה בתוך 30 ימים מהאבחנה של הפרעת הקצב.

מרבית החולים שהחלו טיפול בנוגדי-קרישה בתוך 30 ימים (6,540 חולים, או 82.02%) קיבלו מרשם לטיפול בקומדין, כאשר היתר טופלו ב-Apixaban (אליקוויס) (1,343 חולים, 16.84%). לאורך שנות המחקר נרשמה עליה עקבית בשיעור החולים עם אבחנה חדשה של פרפור פרוזדורים שהחלו טיפול ב-Apixaban, זאת לצד ירידה מקבילה בשיעור החולים שלא החלו טיפול נוגד-קרישה לאחר אבחנת הפרעת הקצב. חלק מהחולים קיבלו מרשם לטיפול ב-Rivaroxaban, Dabigatran, או Endoxaban.

החוקרים בחנו את מינון הטיפול ב-1,177 חולים שהחלו טיפול ב-Apixaban לאחר הוצאת חולים עם נתונים חסרים אודות משקל הגוף ואלו בהם בוצע שינוי מינון בתוך 30 ימים. מבין 515 חולים שהחלו טיפול ב-Apixaban במינון סטנדרטי, 19 חולים (3.69%) התאימו למינון מופחת. מבין 662 חולים שהחלו טיפול ב-Apixaban שהחלו טיפול במינון מופחת, 390 חולים (58.91%) לא ענו על הקריטריונים שקבע מנהל המזון והתרופות האמריקאי להתאמה למינון מופחת של הטיפול התרופתי.

החוקרים כותבים כי חולים תחת טיפולי המודיאליזה מצויים בסיכון מוגבר לאירועי תרומבוזיס ואירועי דמם ואין נתונים רבים אודות היעילות והבטיחות של טיפול נוגד-קרישה בחולים אלו. מהנתונים הנוכחיים עולה כי מרבית החולים תחת טיפולי המודיאליזה עם אבחנה חדשה של פרפור פרוזדורים לא החלו טיפול נוגד-קרישה בתוך 30 ימים מהופעה חדשה של פרפור פרוזדורים.

חולים שלא החלו טיפול בנוגדי-קרישה היו מבוגרים יותר, שבריריים יותר ובסיכון גבוה לאירועי דמם.

החוקרים זיהו גם שכיחות גבוהה של תת-מינון טיפול ב-Apixaban מעבר להתוויות המאושרות בחולי המודיאליזה, עדות לאי הודאות סביב הנתונים הזמינים אודות מינון הטיפול.

לאור העליה בהיקף המרשמים לטיפול ב-Apixaban בחולים תחת טיפולי המודיאליזה עם אבחנה של פרפור פרוזדורים, החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים על-מנת להבין טוב יותר את מאפייני הטיפול והמינון המתאים באוכלוסיה זו.

American Journal of Kidney Disease 2021

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים