משפחה

גורמי סיכון לנוירופתיה היקפית במתבגרים ומבוגרים צעירים עם סוכרת מסוג 2 (Diabetes Care)

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר TODAY (Treatment Options for type 2 Diabetes in Adolescents and Youth), מהן עולה כי נוירופתיה היקפית סוכרתית מופיעה מוקדם בחולים עם הופעה של סוכרת מסוג 2 בגיל צעיר ועולה לאורך הזמן. הסיכון היה מוגבר בגברים ונקשר עם האיזון הגליקמי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות נוירופתיה סוכרתית בצעירים עם סוכרת מסוג 2. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין איזון גליקמי, מין, גזע/מוצא, מדד מסת גוף וגורמים אחרים הקשורים עם סוכרת מסוג 2 עם התפתחות נוירופתיה היקפית סוכרתית בצעירים עם סוכרת מסוג 2 שלקחו חלק במחקר TODAY.

מדד MNSI (Michigan Neuropathy Screening Instrument) בדיקת נוירופילמנט 10 גרם בוצעו כל שנה. נוירופתיה היקפית סוכרתית בנוכחות מדד של מעל 2 נקודות בסולם MNSI-exam או מדד של מעל 2 נקודות במדד MNSI-exam ו/או לפחות 4 נקודות בסולם MNSI-survey, או בבדיקת מונופילמנט (פחות מ-8 מ-10 תשובות נכונות) בשני ביקורים עוקבים.

מדגם המחקר כלל 674 משתתפים (35% גברים), בגיל ממוצע של 14 שנים וסוכרת במשך פחות משנתיים בתחילת המחקר. המשתתפים עברו הערכה כל שנה לאורך תקופה ממוצעת של 10.2 שנים.

בקרב גברים תועדו שיעורי היארעות מצטברים גבוהים יותר של נוירופתיה סוכרתית היקפית, בהשוואה לנשים (38.5% לעומת 27.2% לפי מבחן MNSI-exam; 14% לעומת 5.1% לפי בדיקת מונופילמנט). השיעורים לא היו שונים לפי מוצא/גזע.

החוקרים מדווחים על קשר בין עליה במדד מסת גוף או ריכוז המוגלובין מסוכרר ובין נוירופתיה היקפית סוכרתית חמורה יותר, הן לפי MNSI והן לפי בדיקת מונופילמנט. מניתוח רב-משתני עלה כי גברים, גיל מבוגר ומדד מסת גוף גבוה יותר נקשרו עם הסיכון לנוירופתיה היקפית סוכרתית לפי מדד MNSI-exam.

ממצאים אלו מעלים חשש מפני התפתחות ארוכת טווח של תחלואה על-רקע נוירופתיה בצעירים עם סוכרת מסוג 2 ומדגישים את חשיבות שיפור איזון גליקמי.

Diabetes Care 2021

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים