הסיכון להישנות סרטן שד נותר גם לאחר שלושה עשורים (J Natl Cancer Inst)

מנתונים חדשים עולה לראשונה כי הסיכון להישנות סרטן שד נותר מוגבר גם לאחר שלושה עשורים, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the National Cancer Institute.

המחקר מבוסס על נתונים אודות 20,315 נשים ממאגר Danish Breast Cancer Group, כאשר החוקרים התמקדו בנשים שקיבלו טיפול בשל סרטן שד מוקדם ונתיח בין השנים 1987 ו-2004, כולן שרדו ללא-מחלה לאחר עשר שנים. מהמשך מעקב אחר הנשים עלה כי 2,995 אובחנו עם הישנות סרטן שד לאחר למעלה מעשר שנים מהאבחנה הראשונית.

שיעורי ההיארעות המצטברים של הישנות סרטן שד עמדו על 8.5% לאחר 15 שנים; 12.5% לאחר 20 שנים; 15.2% לאחר 25 שנים ו-16.6% לאחר 32 שנים. הסיכון להישנות היה הגבוה ביותר בשלב מוקדם של המחקר.

שיעורי ההיארעות המצטברים של סרטן שד היו הגבוהים ביותר בגידולים בדרגה 1 עם ארבע קשריות לימפה חיוביות ומעלה (37.9% לאחר 10-25 שנים מהאבחנה הראשונית) והנמוכים ביותר בנשים עם מחלה בדרגה 3 וללא מעורבות קשריות לימפה (7.5%).

בנשים עם גידול ראשוני של מעל 20 מ”מ, מחלה עם מעורבות קשריות לימפה וגידולים חיוביים לקולטנים לאסטרוגן תועד סיכון מוגבר להישנות מאוחרת.

שיעורי ההיארעות המצטברים של הישנות מאוחרת היו גם גבוהים יותר בנשים צעירות יותר ובאלו לאחר ניתוח משמר-שד במקום ניתוח כריתת שד. יחסי הסיכון המתוקנים להישנות היו גבוהים יותר בנשים שאובחנו לפני גיל 40 שנים.

ממצאי המחקר מאשרים נתונים קודמים בנושא, אך זו הפעם הראשונה בה מדווח על הישנות אפשרית של סרטן שד לאחר למעלה משלושה עשורים מהאבחנה הראשוני. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי חלו שינויים משמעותיים בטיפול בנשים אלו מאז שהן אובחנו לראשונה ולכן החשיבות הפרוגנוסטית של ממצאים אלו אינה ברורה.

J Natl Cancer Inst. Published online November 8, 2021

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים