משפחה

האם צריכת קפה מגנה מפני רטינופתיה סוכרתית במבוגרים עם סוכרת? (Sci Rep)

מנתונים שפורסמו בכתב העת Scientific Reports עולה כי צריכת קפה עשויה להיות מלווה בהפחתת רטינופתיה סוכרתית במבוגרים עם סוכרת לפני גיל 65 שנים.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין רטינופתיה סוכרתית ובין צריכת קפה במבוגרים מקוריאה, מחקר החתך התבסס על נתונים מסקר Korean National Health and Nutrition Survey לשנים 2008-2011. מבין 37,753 משתתפים, החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,350 משתתפים עם סוכרת מסוג 2 שהשלימו הערכה לרטינופתיה סוכרתית. רטינופתיה סוכרתית דורגה על-פי סולם Modified Airlie House Classification System.

נתוני צריכת קפה התבססו על שאלוני תזונה, תוך סיווג לארבע קטגוריות: אלו שכמעט לא צרכו כלל קפה, שתיית פחות מכוס קפה אחת ביום, צריכת כוס קפה אחת ביום, או שתיית שתי כוסות קפה ומעלה בכל יום.

ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לגיל, מין, השכלה, תעסוקה, הכנסה, עישון, צריכת אלכוהול, מדד מסת גוף, פעילות גופנית, יתר לחץ דם, דיסליפידמיה, משך סוכרת והמוגלובין מסוכרר שימש להערכת הקשר בין רטינופתיה סוכרתית וצריכת קפה.

שיעורי הימצאות רטינופתיה סוכרתית עמדו על 20%, כאשר ב-87.8% מהמקרים נקבעה אבחנה של רטינופתיה סוכרתית לא-פרוליפרטיבית וב-12.2% מהמקרים מדובר היה ברטינופתיה סוכרתית פרוליפרטיבית.

מהנתונים עולה מגמת ירידה בשיעורי הימצאות רטינופתיה סוכרתית ורטינופתיה סוכרתית מסכנת-חיים בהתאם לצריכה יומית של קפה, עם הבדל שהיה מובהק סטטיסטית לאחר תקנון לערפלנים אפשריים. מגמה זו הייתה בולטת יותר באלו מתחת לגיל 65 שנים.

ממצאי המחקר תומכים בהשפעה המגנה האפשרית של קפה כנגד רטינופתיה סוכרתית במבוגרים עם סוכרת.

Sci Rep. 2022 Mar 3;12(1):3547

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים