ההשפעה של איזון אינטנסיבי של לחץ הדם על זרימת הדם במוח (JAMA Neurology)

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Neurology מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי איזון אינטנסיבי של לחץ הדם, בהשוואה לאיזון סטנדרטי, מלווה בעליה בזילוח מוחי, בעיקר במשתתפים עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לטיפול לאיזון לחץ דם השפעה חיובית על בריאות כלי הדם של המוח והתפקוד הקוגניטיבי בחולים עם יתר לחץ דם, אך לא ברור אם איזון אינטנסיבי של לחץ הדם עלול להוביל לירידה מסוכנת בזילוח המוחי. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין איזון אינטנסיבי של לחץ הדם לעומת איזון סטנדרטי של לחץ הדם, על זרימת הדם המוחית.

מדובר בתת-מחקר של מחקר SPRINT (Systolic Blood Pressure Intervention Trial) שהשוו את היעילות של שתי גישות להפחתת לחץ דם באמצעות בדיקות MRI עם כימות זרימת דן מוחית.

מדגם המחקר כלל 1,267 מבוגרים בגילאי 50 שנים ומעלה עם יתר לחץ דם וסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, אך ללא סוכרת או דמנציה. המשתתפים במחקר עם הערכת זרימת דם מוחית חולקו באקראי לאיזון אינטנסיבי (ליעד לחץ דם סיסטולי מתחת ל-120 מ”מ כספית) או איזון סטנדרטי של לחץ הדם (ליעד לחץ דם סיסטולי מתחת ל-140 מ”מ כספית).

התוצא העיקרי היה השינוי בזרימת דם מוחית מתחילת המחקר. תוצאים משניים כללו את השינוי בזרימת דם בחומר לבן סביב החדרים, חומר לבן וחומר אפור.

מדגם המחקר כלל 547 משתתפים בהם הושלמה הערכת זרימת דם מוחית בתחילת המחקר (גיל ממוצע של 67.5 שנים, 40% נשים); מבין אלו, בדיקות MRI היו זמינות עבור 315 חולים לאחר חציון של ארבע שנים מההקצאה האקראית.

זרימת הדם המוחית הממוצעת עלתה מ-38.90 ל-40.36 מ”ל/100 גרם/דקה בזרוע הטיפול האינטנסיבי, כאשר עם טיפול סטנדרטי לא תועדה עליה ממוצעת בזרימת הדם המוחית (הבדל של 2.30 בין הקבוצות, p=0.02). שינויים דומים תוארו בהערכת זרימת הדם המוחית לחומר הלבן סביב החדרים, חומר לבן וחומר אפור.

הקשר בין טיפול אינטנסיבי לעומת סטנדרטי עם זרימת הדם המוחית היה דומה בתתי-קבוצות שונות לפי גיל, מין, גזע, מחלת כליות כרונית, לחץ דם סיסטולי, תת לחץ דם אורתוסטטי ושבריריות, למעט עדויות לעליה ממוצעת גדולה יותר בזרימת הדם המוחית על-רקע טיפול אינטנסיבי בקרב משתתפים עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

החוקרים מסכמים וכותבים כי איזון קפדני של לחץ הדם מלווה דווקא בעליה, ולא בירידה, בזילוח המוחי, כאשר ההשפעה הבולטת ביותר תועדה בחולים עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

JAMA Neurology, March 7, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים