משפחה

שכיחות ותוצאות פגיעה בשריר הלב לאחר ניתוח במושתלי כבד וכליה (Cardiovasc Revasc Med)

במושתלי כבד וכליה עם נזק לשריר הלב לאחר ניתוח לא-לבבי סיכון מוגבר משמעותית להתפתחות סיבוכים לבביים מג’וריים לאחר שנה, בהשוואה לחולים ללא נזק לשריר הלב לאחר ניתוח לא-לבבי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cardiovascular Revascularization Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נזק לשריר הלב לאחר ניתוח לא-לבבי מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים לבביים מג’וריים, אך משמעות הנזק הנ”ל בחולים לאחר השתלת כליה וכבד אינה ידועה.

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל חולים שעברו השתלת כבד או כליה במרכז שלישוני גדול והתמקדו באלו עם בדיקת טרופונין בתוך 30 ימים מההשתלה. נזק לשריר הלב לאחר ניתוח לא-לבבי הוגדר בנוכחות עליית טרופונין מעבר לאחוזון 99 של הטווח העליון של הנורמה בתוך 30 ימים מההשתלה. התוצא העיקרי היה סיבוכים לבביים מג’וריים, אשר כללו תמותה, אוטם לבבי, רה-וסקולריזציה, אירוע מוחי, או אשפוז עקב אי-ספיקת לב.

מדגם המחקר כלל 112 חולים, כולל 58 מושתלי כבד ו-54 מושתלי כליה. חולים עם נזק לשריר הלב לאחר ניתוח לא-לבבי היו מבוגרים יותר (גיל ממוצע של 59 שנים לעומת 54 שנים, p=0.01), עם שכיחות גבוהה יותר של סוכרת (35% לעומת 17%, p=0.03), אך יתר מאפייני הבסיס היו דומים.

החוקרים מדווחים כי 16 חולים (14.2%) אובחנו עם סיבוך לבבי מג’ורי, כולל 11 מקרים (9.8%) בתוך שנה אחת. בחולים עם נזק לשריר הלב תועד סיכון גבוה יותר משמעותית להתפתחות סיבוכים לבביים מג’וריים לאחר שנה אחת (יחס סיכון מתוקן של 10.4, רווח בר-סמך 95% של 1.8-198). שיעורי ההיארעות המצטברים של סיבוכים לבביים מג’וריים היו גבוהים יותר בקרב חולים עם נזק לשריר הלב לאחר הניתוח.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הסיכון הלבבי ואת התוצאות של נזק לבבי לאחר ניתוח לא-לבבי במושתלים.

Cardiovasc Revasc Med. 2022 Mar 15

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים