משפחה

משרד הבריאות מפרסם את דו”ח הביניים ליישום המתווה לקיצור התורנויות

מתמחה עייף

הודעת משרד הבריאות

דו”ח הביניים ליישום המתווה לקיצור התורנויות הוגש לשר הבריאות

המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, ד”ר ספי מנדלוביץ, הגיש לפני זמן קצר (ד’) לשר הבריאות מר ניצן הורוביץ את דו”ח ההמלצות ליישום המתווה לקיצור שעות העבודה של רופאים המועסקים בתורנויות.

כזכור, שר הבריאות הורוביץ מינה בנובמבר 2021 צוות מקצועי משותף לתכנון ויישום מהלך זה, בהשתתפות 25 חברים, ובהם נציגי משרדי הבריאות, האוצר והכלכלה, מנהלי בתי חולים, נציגי ההסתדרות הרפואית, רופאים מומחים ומתמחים.

בהתאם לצו שרת הכלכלה והתעשייה (תיקון ההיתר הכללי), אורך יום עבודה הכולל שעות נוספות שהן שעות תורנות לא יעלה על 16 שעות, ואם צרכי עבודה מחייבים זאת לא יעלה על 18 שעות, בשלב הראשון בעשרה בתי חולים בפריפריה: בית החולים העמק בעפולה, בית החולים סורוקה בבאר שבע בית החולים לגליל מערבי בנהריה, בית החולים זיו בצפת, בית החולים פדה פוריה בטבריה, בית החולים ברזילי באשקלון, בית החולים יוספטל באילת, בית החולים הסקוטי בנצרת, בית החולים הצרפתי בנצרת ובית החולים המשפחה הקדושה בנצרת.

בשל פערים בין חברי הצוות והקושי להגיע להחלטות מוסכמות, הוחלט להגישו כדו”ח מקצועי של משרד הבריאות, בתמיכת חלק מחברי צוות היישום המקצועי המשותף.

עיקרי המלצות הדו”ח:

1. קיצור יום העבודה בעשרת בתי החולים בפריפריה יחל באופן מדורג, החל מאפריל 2022.
• במחלקות פנימיות, רפואה דחופה וגריאטריה (כולל תורנויות של מתמחים ברפואה פנימית ביחידות לטיפול נמרץ) עד סוף יולי 2022.
• במחלקות נוירולוגיה, דימות, פסיכיאטריה, אונקולוגיה, שיקום, נפרולוגיה, המטולוגיה עד סוף דצמבר 2022.
• במחלקות הילדים עד סוף מארס 2023.
  פריסה מדורגת זו נבנתה על סמך בחינת יכולת איוש התקנים וצורכי ההכשרה.
2. ככלל, שעות העבודה היומיות לרופא המבצע תורנות במחלקות האשפוז יקוצרו במתכונת של 16 שעות עבודה + 2 שעות לצורך העברת משמרת. במתכונת זו, הרופא התורן יתחיל את עבודתו בשעה 16:00 ויסיימה בשעה 8:00 למחרת, או בשעה 10:00 לאחר העברת המשמרת.
3. מתווה זה יחול גם על סטאז’רים.
4. לרופאים תינתן האפשרות לבחור האם לקצר תורניות גם בימי שישי ושבת או לחלופין להישאר במתכונת העבודה הנוכחית.
5. שינוי שיטת העבודה במחלקות לרפואה דחופה (חדרי מיון) בבתי חולים בכל הארץ, על בסיס מעבר לעבודת משמרות, המתבססת על רופאים מתמחים ומומחים ברפואה דחופה. מהלך זה ייושם בהדרגה החל מנובמבר 2022 לאורך 4-3 שנים, ויחל בחמישה בתי חולים במרכז הארץ עוד השנה.
6. הקמת מנהלת לליווי ופיקוח על יישום מתווה קיצור יום העבודה לרופאים, שתלווה את הנהלות בתי החולים ביישום המתווה, ותקבל סמכויות לביצוע שינויים נקודתיים והתאמות במתווה לפי הצורך.
7. קידום והטמעה מהירה של מקצוע עוזר רופא באמצעות השלמת חקיקה (עד אוגוסט 2022) ופתיחת מסלול לימודים אקדמיים לתואר שני במקצוע (החל מארס 2023). לפי התוכנית, מתחילת 2026 יוכלו להיכנס למערכת הבריאות הבוגרים הראשונים של מסלול לימודים זה.
8. המלצות נוספות המפורטות בדוח.

לצד הדו”ח מצורפות בזאת גם עמדות משרד האוצר וההסתדרות הרפואית בישראל, שהיו חברים בצוות המקצועי המשותף, אך אינם חתומים על הדו”ח.

בהקשר זה, ובהמשך להודעת משרד האוצר אשר התפרסמה לפני שעה קלה ללא כל תיאום ובאמצעות הודעה לתקשורת, מברך משרד הבריאות על היעתרות משרד האוצר לקיים את התחייבותו להקצות את המשאבים שסוכמו בחודש אוקטובר האחרון בין שרי האוצר, הכלכלה והבריאות. עם זאת, יודגש כי אופן הקצאת המשאבים ליישום השלב הראשון של קיצור התורנויות ייעשה בהתאם להחלטות המקצועיות של משרד הבריאות. 

שר הבריאות, ניצן הורוביץ: “אף עובד לא צריך לעבוד 26 שעות ברצף. העובדה שעד היום סוגיית שעות העבודה של המתמחים זכתה להתעלמות מוחלטת היא חרפה. זה נגמר. התחייבנו לתקן את העוול הזה, ואני לא מתכוון לוותר עד שנשיג את המטרה במלואה. אני מודה למשנה למנכ”ל משרד הבריאות, ד”ר ספי מנדלוביץ, ולכל חברי צוות היישום שעמלו בחודשים האחרונים על דו”ח הביניים לקיצור התורנויות. עשיתם עבודה יסודית, אחראית ומקצועית.

אני חוזר ומדגיש: המתווה לקיצור התורנויות, כפי שעוגן בהיתר שרת הכלכלה, וסוכם עם שר האוצר ואיתי, הוא מתווה מחייב. העובדות לא השתנו מאז יצאנו לדרך והן גם לא ישתנו – כדי להפסיק את ההעסקה של המתמחות והמתמחים במשך 26 שעות ברצף דרוש כסף ודרושים תקנים. זה ברור ומובן לכל הצדדים מתחילת הדרך. ההתחייבות באשר להעברת התקציבים מסוכמת ומתועדת, והמשאבים יוקצו בהתאם למדיניות המקצועית של משרד הבריאות.

בכל תקופת מגפת הקורונה, בתנאים קשים ובעומס בלתי נסבל, הרופאות והרופאים וכל אנשי הבריאות מחזיקים מדינה שלמה על הכתפיים. מערכת הבריאות הצילה את הכלכלה הישראלית מקריסה, מנעה סגרים והשבתות, ואפשרה להשאיר את המשק פתוח. צוותי הרפואה הם אלו שאפשרו לכלכלה לשגשג ולצמוח, וחסכו דה-פקטו למדינה מיליארדים רבים. זה בדיוק הזמן למלא אחר התחייבויות הממשלה, ולצאת לדרך למהלך ההיסטורי לקיצור תורנויות המתמחים. זה המעט שאנחנו יכולים לעשות למען צוותי הרפואה ולמען הציבור כולו”.

מנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ נחמן אש: “זהו מתווה חשוב ואני מודה למשנה למנכ”ל, ד”ר ספי מנדלוביץ, על הובלת התהליך המורכב הזה בתבונה, במקצועיות ובמסירות רבה. אני בטוח שבשילוב ידיים בין כל הגורמים הרלוונטיים נוכל ליישם את המתווה בהתאם למסקנות דו”ח הביניים. לא נחסוך במאמצים על מנת לקדם את המהלך”.

המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, ד”ר ספי מנדלוביץ: “מטרתו של דו”ח זה והמלצותיו המקצועיות, הינה להתוות מפת דרכים למימוש אחראי ומקצועי של מהלך חשוב זה, וזאת מבלי להתעלם מן האתגרים המורכבים של מערכת הבריאות בישראל בהווה ובעתיד. הדו”ח נוטע את התשתית לשיפור בתנאי עבודתם של רופאים רבים בישראל, וכולל המלצות מעשיות לשיפור איכות מערכת הרפואה הציבורית, אף מעבר לסוגיית קיצור שעות התורנויות. יישום המתווה וההמלצות שבדו”ח, נוגע בסוגיות מורכבות ושורשיות במערכת הבריאות ואשר מלוות אותה עשרות רבות בשנים. היישום מחייב ויחייב שינוים מערכתיים המבוססים על שינוי תרבות, נורמות וערכים ויוכל להתבצע באופן ראוי ונכון במידה וכלל השחקנים במערכת ישלבו ידיים יחדיו למען מטרה זו, תוך יצירת תשתית של אמון”.

לדו”ח המלא

לנייר העמדה של אגף התקציבים

לנייר העמדה של הר”י

הערת המערכת: המתווה החדש אמור להתחיל כידוע ב-1/4 ובשלב זה לא ברור עדיין לאור חילוקי הדעות אם וכיצד זה יקרה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים