מה בין סוכרת מסוג 2 ובין הסיכון לסוגים שונים של דמנציה? (Diabetes Care)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care עולה כי הקשר בין סוכרת מסוג 2 ובין דמנציה משתנה לפי תתי-סוגים שונים של דמנציה. הקשר הבולט ביותר תואר עם דמנציה וסקולארית, כאשר בחולים עם סוכרת מסוג 2 ואיזון גליקמי ירוד תועד סיכון גבוה יותר להתפתחות דמנציה וסקולארית ודמנציה לא-וסקולארית.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סוכרת מסוג 2 מלווה בסיכון גבוה לדמנציה, אך הקשר עם תתי-סוגים שונים של דמנציה אינו מובן היטב. כעת הם בחנו את היקף הקשר בין סוכרת מסוג 2 ובין תתי-סוגים של דמנציה ואם קשרים אלו משתנים לפי האיזון הגליקמי.

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר Swedish National Diabetes Register וכללו 378,299 חולים עם סוכרת מסוג 2 ולמעלה מ-1.8 מיליון ביקורות תואמות בגיל, מין ומחוז אשר נבחרו באקראי ממאגר Swedish Total Population Register. התוצאים שנבחנו כללו את היארעות מחלת אלצהיימר, דמנציה וסקולארית ודמנציה לא-וסקולארית. הקשר בין סוג סוכרת מסוג 2 ובין דמנציה סווג לפי ריכוז המוגלובין מסוכרר התחלתי בחולים עם סוכרת מסוג 2 בלבד. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת העליה בסיכון לתוצאים.

לאורך מעקב חציוני של 6.8 שנים, 11,508 חולים עם סוכרת מסוג 2 (3.0%) פיתחו דמנציה, כמו גם 52,244 ביקורות (2.7%). הקשר הבולט ביותר תועד עם דמנציה וסקולארית, כאשר בחולים עם סוכרת מסוג 2 לעומת ביקורות תועד יחס סיכון של 1.34 (רווח בר-סמך 95% של 1.28-1.41). הקשר בין סוכרת מסוג 2 ובין דמנציה לא-וסקולארית היה מתון יותר (יחס סיכון של 1.10, רווח בר-סמך 95% של 1.07-1.13). עם זאת, הסיכון למחלת אלצהיימר היה נמוך יותר בחולים עם סוכרת מסוג 2, בהשוואה לביקורות (יחס סיכון של 0.94, רווח בר-סמך 95% של 0.90-0.99).

כאשר החוקרים בחנו את הנתונים לפי ריכוז המוגלובין מסוכרר הם זיהו קשר מנה-תגובה בין האיזון הגליקמי ובין הסיכון לדמנציה

החוקרים מסכמים וכותבים כי הקשר בין סוכרת מסוג 2 ודמנציה משתנה לפי תתי-סוגים של דמנציה, כאשר הקשר הבולט ביותר הוא עם דמנציה וסקולארית. עוד עולה מהמחקר כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 ואיזון גליקמי ירוד תועד סיכון מוגבר להתפתחות דמנציה וסקולארית ולא-וסקולארית.

Diabetes Care, January 25, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים