השוואת טיפול ECT לעומת MST בחולי סכיזופרניה (Psychiatry Res)

טיפול לגרימת פרכוסים באמצעות גרייה מגנטית (Magnetic Seizure Therapy, או MST) הוביל להקלה בתסמיני סכיזופרניה ביעילות דומה לטיפול בנזעי חשמל (Electroconvulsive Therapy, או ECT), עם שימור מעט טוב יותר של התפקוד הקוגניטיבי, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Psychiatry Research.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול בנזעי חשמל מפחית ביעילות תסמיני סכיזופרניה, אך עשוי גם לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי. חלופה אפשרית לטיפול בנזעי חשמל הוא MST, אשר הדגים יעילות דומה עם הפרעה פחות חמורה בתפקוד הקוגניטיבי.

במחקר הנוכחי השוו החוקרים בין ECT ובין MST להערכת היעילות הקלינית ותופעות לוואי קוגניטיביות. בנוסף, הם בחנו את ההשפעה האפשרית של שינויים בנפח ההיפוקמפוס ועליה במעבר אותות במסלול BDNF (Brain Derived Neurotrophic Factor) לתגובה לטיפול.

מדגם המחקר כלל 34 חולי סכיזופרניה שחולקו לזרוע ECT (16 חולים) או MST (17 חולים) לאורך תקופה של ארבעה שבועות. מדד PANSS שימש להערכת תסמיני סכיזופרניה, כאשר RBANS (Repeatable Battery for the Assessment of Neuropsychological Status) וריכוז BDNF בסרטן  proBDNF בתחילת המחקר ולאחר ECT או MST.

שני הטיפולים הפחיתו משמעותית את מדדי PANSS עם יעילות דומה, כאשר MST היה עדיף בשימור תפקוד קוגניטיבי לפי מדד RBANS. הטיפול בנזעי חשמל לווה בעליה בנפחי היפוקמפוס בשני הצדדים ובמספר תתי-שדות, בעוד של-MST לא הייתה השפעה על נפח היפוקמפוס.

הממצאים הצביעו על קורלציה בין השינוי בנפח היפוקמפוס ימני ובין השינוי ב-ProBDNF בקרב חולים שלא הגיבו לטיפול ב-MST ו-ECT (ירידה של פחות מ-25% במדדי PANSS).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי ל-MST יעילות דומה ל-ECT בהקלה על תסמיני סכיזופרניה, לצד השפעה מעט טובה יותר על התפקוד הקוגניטיבי.

Psychiatry Res. 2022 Mar 22

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים