הפרעות פוריות מלוות בסיכון מוגבר לאי-ספיקת לב בנשים (J Am Coll Cardiol)

בנשים עם היסטוריה של הפרעות פוריות נרשמה עליה של כ-20% בסיכון להתפתחות אי-ספיקת לב לאורך כ-15 שנות מעקב, בפרט אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עוד ועוד עדויות מעידות על הקשר בין פוריות ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם בעתיד. הפרעות פוריות הינו נושא פחות מוכר, אם כי יש נתונים המצביעים על סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם באוכלוסייה זו. כעת השלימו החוקרים את המחקר במטרה לבחון את הסיכון להתפתחות אי-ספיקת לב ותתי-סוגים של אי-ספיקת לב בנשים עם וללא היסטוריה של הפרעות פוריות.

החוקרים התבססו על נתונים אודות נשים לאחר-מנופאוזה ממחקר Womens Health Initiative ועקבו אחריהן באופן פרוספקטיבי להערכת הסיכון להתפתחות אי-ספיקת לב. אבחנה של הפרעת פוריות התבססה על דיווח עצמי בתחילת המחקר.

מבין 38,528 נשים לאחר-מנופאוזה (גיל ממוצע של 63 שנים), ב-5,399 נשים (14%) דווח על היסטוריה של הפרעות פוריות. לאורך חציון מעקב של 15 שנים, 2,373 נשים אובחנו לראשונה עם אי-ספיקת לב, כולל 807 נשים עם אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל ו-1,133 נשים עם אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור.

אבחנה של הפרעת פוריות לוותה בעליה של 16% בסיכון להתפתחות אי-ספיקת לב בעתיד (יחס סיכון של 1.16, רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.30). כאשר החוקרים בחנו את הסיכון לתתי-סוגים של אי-ספיקת לב, הם מצאו כי הפרעות פוריות לוו בסיכון מוגבר לאי-ספיקת לב עם מנקטע פליטה שמור של חדר שמאל (יחס סיכון של 1.27, p=0.002), אך לא תועדה עליה מובהקת סטטיסטית בסיכון לאי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד.

ממצאי המחקר מעידים על קשר מובהק סטטיסטית בין הפרעות פוריות ובין הסיכון לאי-ספיקת לב, זאת בעיקר משנית לעליה בסיכון לאי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל. הסיכון המוגבר לא היה תלוי בגורמי סיכון קלאסיים למחלות לב וכלי דם ומצבים אחרים הקשורים בהפרעת פוריות.

J Am Coll Cardiol. 2022 Apr, 79 (16) 15941603

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים