משפחה

חיסון כנגד נגיף קורונה מפחית את הסיכון להדבקה ולתמותה בקרב מושתלי לב (JAMA Cardiology)

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב מושתלי לב שאינם מחוסנים תועד סיכון מוגבר להדבקה בנגיף קורונה, אשפוזים משנית לזיהום ותמותה, בהשוואה לאלו שקיבלו את החיסון כנגד הנגיף.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי קבע אישור לשימוש חירום בחיסון מבוסס רנ”א שליח כנגד נגיף הקורונה ב-11 בדצמבר בשנת 2020. מושתלים לא נכללו במחקרים הראשוניים להערכת בטיחות החיסונים וקיים חשש כי באוכלוסייה זו תתכן אימונוגניות ירודה עקב דיכוי חיסוני.

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת שהתבסס על נתונים ממרכז רפואי יחיד אודות 436 מבוגרים לאחר השתלת לב (גיל ממוצע של 54 שנים, 70% גברים), שהיו במעקב בין ינואר 2021 ועד ינואר 2022.

התוצא העיקרי היה שיעורי הדבקה בנגיף קורונה, אשפוז על-רקע הזיהום, אשפוז ביחידת טיפול נמרץ ותמותה בקרב מושתלי לב מחוסנים לעומת אלו שלא חוסנו כנגד הנגיף.

מהנתונים עולה כי 366 מושתלי לב חוסנו כנגד הנגיף, כאשר 19.7% מהם נדבקו בקורונה, 4.1% אושפזו בבית החולים, 1.1% אושפזו ביחידת טיפול נמרץ ו-0.8% הלכו לעולמם, מנגד, בקרב 70 מושתלי הלב שלא היו מחוסנים, 48.6% נדבקו בנגיף, 14.3% אושפזו, 4.3% אושפזו ביחידת טיפול נמרץ ו-4.3% הלכו לעולמם.

החוקרים מדווחים כי חיסון כנגד קורונה בקרב מושתלי לב לווה בסיכון מופחת לזיהום (סיכון יחסי של 0.41, רווח בר-סמך 95% של 0.3-0.56), אשפוז על-רקע COVID-19 (סיכון יחסי של 0.29, רווח בר-סמך 95% של 0.61-0.14) ותמותה (סיכון יחסי של 0.19, רווח בר-סמך 95% של 0.05-0.82) בהשוואה ללא-מחוסנים.

שישה חודשים לאחר החיסון, החוקרים לא זיהו שינויים במקטע הפליטה הממוצע של חדר שמאל, בעובי דופן חדר שמאל וברמות BNP. יתרה מזאת, בקרב חולים שנדבקו בנגיף גם לאחר החיסון, מקטע הפליטה הממוצע של חדר שמאל, עובי דופן חדר שמאל ורמות BNP נותרו ללא שינוי, בהשוואה למדדים טרם החיסון.

לא תועדו מקרים של דחיית שתל או ריגוש בעקבות החיסון.

ממצאים אלו תומכים בהמלצות להשלמת מנות החיסון המומלצות כנגד נגיף הקורונה גם בקרב מטופלים לאחר השתלת לב.

JAMA Cardiology, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה