משפחה

האם צום לסירוגין עלול להשפיע לרעה על חולים עם קוליטיס כיבית? (BMC Gastroenterol)

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMC Gastroenterology עולה כי דיאטת צום לסירוגין במהלך חודש הרמדאן לוותה בהידרדרות מדדים קליניים בקבוצה קטנה של חולים עם קוליטיס כיבית.

החוקרים מסבירים כי צום במהלך חודש הרמדאן הינו אחד ממשטרי צום לסירוגין המחקה מספר פרוטוקולים המשמשים לעיתים קרובות להפחתת משקל ויתרונות רפואיים אחרים, בפרט אכילה מוגבלת בזמן. צום לסירוגין במהלך חודש הרמדאן כולל הימנעות מוחלטת מאוכל ושתייה מצאת החמה ועד השקיעה.

במחקר הפרוספקטיבי, תצפיתי, נכללו 80 חולים (גיל חציוני של 32 שנים, 41 גברים) עם מחלת מעי דלקתית (60 חולים עם קוליטיס כיבית, 20 חולים עם מחלת קרוהן) אשר היו במעקב לאורך צום לסירוגין בחודש הרמדאן. במסגרת המעקב הושלמה הערכת הצום לסירוגין על רמות CRP בדם, Calprotectin בצואה, מדד Partial Mayo Score, מדד HBI (Harvey Bradshaw Index), מדד SIBDQ (Simple IBD Questionnaire) ומדד HDS (Hamilton Depression Scale).  הנתונים נבחנו לפני ואחרי תום הרמדאן.

מהתוצאות עולה כי לא היה הבדל בהשוואת המצב לפני הצום ולאחריו בריכוזי CRP בדם (חציון של 0.53 מ”ג/ד”ל לעומת 0.5 מ”ג/ד”ל, בהתאמה), רמות Calprotectin בצואה (163 מק”ג/גרם לעומת 218 מק”ג/גרם), מדד HBI בחולים עם מחלת קרוהן (4 לעומת 5), מדד SIBDQ (43 לעומת 40) ומדד HDS (18 לעומת 18).

עם זאת, החוקרים זיהו עליה משמעותית לאחר צום במדדי Partial Mayo Score בקרב חולים עם קוליטיס כיבית (ממוצע של 1.79 לעומת 2.33, p=0.02), אשר נקשרו עם גיל מבוגר, מין זכר, מדדי Mayo Score התחלתיים נמוכים יותר וריכוזי Calprotectin גבוהים יותר. מניתוח סטטיסטי נוסף עלה כי גיל מתקדם (p=0.02) וריכוז Calprotectin גבוה יותר בתחילת הדרך (p=0.01) נקשרו בקשר מובהק סטטיסטית עם עליה במדדי Partial Mayo Score לאחר צום.

צום לסירוגין לאורך 14 או 15 שעות במהלך חודש הרמדאן לא השפיע משמעותית על ריכוזי CRP בדם או Calprotectin בצואה בחולים עם אבחנה של מחלת מעי דלקתית. עם זאת, בחולים עם קוליטיס כיבית, בפרט בקרב החולים המבוגרים ובאלו עם ריכוז Calprotectin התחלתי גבוה, צום לסירוגין במהלך חודש הרמדאן לווה בהידרדרות במדדי פעילות קלינית של המחלה.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים גדולים יותר במטרה לאשר את הממצאים הללו, אך בשלב זה, סבורים כי יש לייעץ עם מחלת מעי דלקתית כי הם יכולים לצום במהלך חודש הרמדאן, אך יש לנקוט משנה זהירות ולשמור על ערנות.

BMC Gastroenterol 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים