משפחה

טיפול בתרופות ממשפחת SSRI אינו מעלה את הסיכון למחלת עורקים היקפית בחולי סוכרת (Medicine )

הסיכון למחלת עורקים היקפית בקרב חולי סוכרת אינו מושפע מטיפול בתרופות ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יש עוד ועוד מחקרים המצביעים על ההשפעה ההמוסטטית של תרופות ממשפחת SSRI על הסיכון למחלות צרברווסקולאריות וקרדיווסקולאריות. עם זאת, אין מחקרים קודמים שהתמקדו בקשר בין תרופות אלו ובין הסיכון למחלת עורקים היקפית בחולים עם סוכרת.

החוקרים בחנו את הקשר בין טיפול בתרופות ממשפחת SSRI ובין הסיכון למחלת עורקים היקפית בחולים עם סוכרת. הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי, מבוסס-אוכלוסייה, שהתבסס על נתוני Longitudinal Health Insurance Database בין 1999 עד 2010 בטאיוואן.

מדגם המחקר כלל 5,049 חולים עם סוכרת אשר סווגו לשתי קבוצות: חולי סוכרת שטופלו בתרופות ממשפחת SSRI וחולי סוכרת שלא טופלו בתרופות אלו. החוקרים השלימו התאמה בין החולים בשתי הקבוצות בחנו את הסיכון למחלת עורקים היקפית בתתי-קבוצות מסוימות.

בחולי סוכרת שטופלו בתרופות ממשפחת SSRI לא תועד סיכון שונה למחלת עורקים היקפית, בהשוואה לחולים עם סוכרת שלא טופלו בתרופות אלו. הממצאים היו עקביים בניתוחים סטטיסטיים שונים, כולל בחלוקה לפי גיל, מין, מינוני SSRI, שימוש בתרופות אנטי-תרומבוטיות ומחלות רקע רפואיות או פסיכיאטריות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם סוכרת, טיפול ב-SSRI אינו משפיע על הסיכון למחלת עורקים היקפית, ללא תלות במינון הטיפול, גיל או מין החולה, תרופות אנטי-תרומבוטיות ומחלות רקע שונות.

Medicine (Baltimore), May 6, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים