האם צריכת קפה מגנה מפני נזק כלייתי חד? (Kidney International Reports)

בהשוואה לאלו שלא שותים קפה כלל, בקרב אלו השותים קפה בכמות רבה תועד סיכון נמוך יותר להיארעות נזק כלייתי חד, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Kidney International Reports.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי צריכת קפה מלווה בהשפעה מגנה מפני מחלות כרוניות וניווניות, כולל סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם ומחלות כבד. עת הם ביקשו לבחון את הקשר בין צריכת קפה ובין היארעות נזק כלייתי חד במדגם גדול של מבוגרים בגיל העמידה.

החוקרים התבססו על נתוני מחקר Atherosclerosis Risk in Communities ובחנו את מידע אודות 14,207 מבוגרים בגילאי 45-64 שנים בארצות הברית. המשתתפים במחקר לקחו חלק בשבעה ביקורי מעקב, כאשר בביקור הראשון החוקרים ביקשו להשלים שאלוני תזונה שכללו 66 שאלות במטרה להעריך את צריכת הקפה.

במהלך השנה לאחר מכן, המשתתפים דיווחו על הרגלי שתיית הקפה שלהם: לעולם לא, 1-2 כוסות בחודש, כוס בשבוע, 2-4 כוסות בשבוע, 5-6 כוסות בשבוע, כוס ביום, 2-3 כוסות ביום, 4-6 כוסות ביום, או למעלה משש כוסות קפה ביום.

החוקרים זיהו 1,694 מקרים חדשים של נזק כלייתי חד במהלך חציון של 24 שנות מעקב. מניתוח הנתונים עלתה קורלציה בין צריכה רבה יותר של קפה ובין סיכון נמוך יותר לנזק כלייתי חד, בהשוואה לאי-שתיית קפה. לאחר תקנון למאפיינים דמוגרפיים, מצב סוציו-אקונומי, אורחות חיים וגורמים תזונתיים אחרים, הסיכון לנזק כלייתי חד היה נמוך ב-15% בקרב משתתפים שצרכו קפה, בהשוואה לאלו שלא שתו כלל קפה.

מצאי המחקר תומכים בהשפעה המגנה של צריכת קפה מפני מחלות לב וכליות, בפרט מניעת אשפוזים או פרוצדורות על-רקע נזק כלייתי חד. החוקרים קוראים להשלים מחקרים גדולים יותר להערכת השפעות צריכת קפה על זילוח וחמצון הכליות בחולים עם תפקוד כלייתי לקוי בסיכון גבוה לנזק כלייתי חד, כמו גם להעריך את ההשפעה של קפה על פעילות נוגדת-דלקת ונוגדת-חמון, במטרה להבין באופן מלא את פוטנציאל ההשפעה המגנה.

Kidney International Reports, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים