מחקר חדש מציע מרקר חדש לתסמונת מוות בעריסה (eBioMedicine – THE LANCET)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב-eBioMedicine הראה כי רמות מופחתות של האנזים butyrylcholinesterase (BChE) עשויות להסביר חלק מתסמונת מוות פתאומי של תינוקות (SIDS). מדידות ב-722 כתמי דם יבשים שנלקחו במהלך סקר יילודים 2 או 3 ימים לאחר הלידה היו נמוכות יותר בקרב תינוקות שנפטרו לאחר מכן מ-SIDS, בהשוואה לאלו של קבוצת ביקורת תואמת ותינוקות אחרים שמתו מסיבות שאינן SIDS.

בקבוצות המחקר שכללו מקרים עם מוות כתוצאה מ-SIDS (n=26) היו עדויות לכך שפעילות נמוכה יותר של BChE הייתה קשורה באופן מובהק למוות (OR 0.73 ליחידה/מ”ג; CI של 95%, 0.60-0.89, P = .0014). בקבוצות שכללו מקרים עם מוות שהוא לא SIDS (n=41), לא הייתה עדות לקשר ליניארי בין פעילות BChE למוות (OR, 1.001 ליחידה/מ”ג;CI 95%, 0.89-1.13, P=.99). במחקר, קבוצה של 655 מקרים תואמי גיל ומין שימשה כקבוצת ביקורת. החוקרים כתבו שחסר כולינרגי שלא זוהה בעבר, שניתן לזיהוי על ידי פעילות חריגה ספציפית של BChE, קיים בלידה אצל תינוקות SIDS ומייצג פגיעות ספציפית הניתנת למדידה לפני מותם. הם שיערו שהקשר הוא עדות להומאוסטזיס כולינרגי שונה וטוענים שהמחקר הוא המחקר הראשון לזהות סמן ביוכימי מדיד בתינוקות שנפטרו מ-SIDS. על פי חוקרים נוספים שהתראיינו למדסקייפ, יש לחזור על מחקר זה במעבדות אחרות באוכלוסיות גדולות ומגוונות יותר, “יתר על כן, לא נמסר מידע גזעי-אתני על מקרי SIDS במחקר זה. בארה”ב, התינוקות שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר למות מ- SIDS הם לרוב ילידים אפרו-אמריקאים ואינדיאנים, ולפיכך, מחקרים אלה יצטרכו לחזור על עצמם באוכלוסיות בעולם ובארה”ב”.

כפי שציינו המחברים למדסקייפ, התיאוריה המובילה של הסיבה ל-SIDS היא מולטיפקטוריאלית. “למרות שכולם ישמחו למצוא הסבר אחד בודד, זה לא המצב. המחקר הזה, עם זאת, מביא למוקד את נושאי העבודה על סמנים ביולוגיים ב-SIDS“. בנוסף, הם הביעו דאגה שעם ההתמקדות בסמן ביולוגי, ההורים ישכחו ש- SIDS ושאר מקרי המוות של תינוקות הקשורים לשינה ירדו במידה ניכרת הודות לדגש רב יותר על קידום התנהגויות שינה בטוחות של תינוקות.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב- eBioMedicine

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים