משפחה

השפעה נוגדת-דלקת ונוגדת-חמצון משמעותית למשלב Empagliflozin-Metformin בחולים עם סוכרת מסוג 1 (J Diabetes Res)

משלב Empagliflozin-Metformin (ג’ארדיאנס דואו) הדגים פעילות נוגדת-דלקת ונוגדת-חמצון גדולה יותר משמעותית מכל אחת מהתרופות בנפרד במבוגרים עם סוכרת מסוג 1, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Diabetes Research.

מדגם המחקר כלל 40 חולים עם סוכרת מסוג 1 (גיל ממוצע של 44.7 שנים), אשר חולקו באקראי לאחת מארבע קבוצות: קבוצה ביקורת (פלסבו), טיפול יומי ב-Empagliflozin במינון 25 מ”ג, טיפול יומי במטפורמין במינון 2000 מ”ג, או טיפול במשלב Empagliflozin-Metformin.

בעת הגיוס למחקר ולאחר 12 שבועות טיפול הושלמו דגימות דם והחוקרים בחנו את העקה החמצונית על-פי מדדי TAS (Total Antioxidative Status), SOD (Superoxide Dismutase), GPx (Glutathione Peroxidase), חומצה אורית, AOPP (Advanced Oxidation Protein Products), AGE (Advanced Glycosylation End products) ו-Isoprostane וכן את מדדי הדלקת (CRP ו-IL-6).

מהנתונים עולה כי משלב Empagliflozin-Metformin לווה בעליה ברמות נוגדי חמצון (עליה של עד פי 1.1 בריכוזי TAS, SOD ו-GPx, p<0.01), הפחית את רמות מרכיבים מעודדי-חמצון (ירידה של עד פי 1.2 בריכוזי AOPP ו-Isoprostane, p<0.01; ירידה של עד פי 1.5 בריכוזי AGE, p<0.01) והפחתת מדדי דלקת (ירידה של עד פי 1.5 בריכוזי CRP ו-IL-6, p<0.001).

מניתוח הנתונים עלה כי הפעילות נוגדת החמצון של הטיפול המשולב ב-Empagliflozin-Metformin לוותה בשיפור תפקוד עורקי עליו דיווחו החוקרים במחקר קודם.

ממצאי המחקר מעידים כי למשלב Empagliflozin-Metformin פעילות נוגדת-חמצון ונוגדת-דלקת משמעותית במבוגרים עם סוכרת מסוג 1, כאשר הפעילות נוגדת החמצון מספקת הסבר חלקי לשיפור בתפקוד העורקים בחולים אלו. ממצאים אלו תומכים בהגנה מפני מחלות כלי דם עם מתן משלב זה.

J Diabetes Res. 2022 May 17

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים